Veliler Okul Alışverişi Sırasında Nelere Dikkat Etmelidir?

0

Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu, velileri okul alışverişi konusunda uyardı. Kocaoğlu yapmış olduğu açıklamada velileri, okul alışverişi sırasında merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünleri satın almamaları konusunda uyardı. Peki, veliler okul alışverişi sırasında nelere dikkat etmelidir? Detaylar haberimizde….

Velilere Okul Alışverişi Uyarısı!

Cemil Kocaoğlu, Bakanlık olarak tüketici ürünlerinin, tüketicinin korunması açısından güvenlik gereklerini karşılamasından sorumlu olduklarını belirtti. Bu konuda oldukça hassas davrandıklarına dikkat çeken Kocaoğlu, bebekler, çocuklar ve öğrenciler tarafından kullanılan ürünlerin taşıması muhtemel risklerini bertaraf etmenin piyasa gözetim ve denetim sürecinde Bakanlık olarak birinci öncelikleri olduğunu vurguladı.

Özellikle Eylül 2019 yılında çocuk kıyafetleri üzerinde denetimlerini artıracaklarını belirten Kocaoğlu, güvensiz bulunan ürünlerin firmalar tarafından duyurularının yaptırılmasına ek olarak Güvensiz Ürün Bilgi Sisteminde de ilan edilerek tüketicilerin hızla bilgilendirilmesini sağlayacaklarını da vurguladı.

Aynı zamanda Kocaoğlu, okul alışverişi sırasında velilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini de açıkladı.

Okul Alışverişi Sırasında Veliler Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir.
  • Özellikle okul çantalarında merdiven altı diye tabir edilen markası – modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir.
  • Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde- CE işareti ve “EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
  • Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.
  • Oyuncak şeklindeki kırtasiye ürünlerinde “CE” işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
  • Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi gerekmektedir.
  • Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde de etiketlerin ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Okul Gıdası Logosu Uygulaması Başlıyor

Paylaş

Yorum bırakın