İşsizlik Fonu En Çok Patronların İşine Yaradı!

0

İşsizlik fonu en çok patronların işine yaradı. Türkiye İş Kurumu’nun paylaşmış olduğu verilere göre yılın yedi ayında İşsizlik Fonu’ndan işverenlere teşvik olarak 8.8 Milyar TL ödenirken işsizlik ödeneği olarak ise 5.8 milyar TL ödendiği açıklandı.

İşsizlik Fonu En Çok Patronların İşine Yaradı!

İşini kaydenlere gelir desteği sağlamak amacıyla 1999 yılında faaliyete geçen İşsizlik Sigortası Fonu, son yıllarda işsizlerden daha çok işverenlere yarar sağlıyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından paylaşılan resmi verilere göre yılın ilk yedi ayında İşsizlik Fonu’ndan işverenlere teşvik olarak 8.8 milyar TL ödendiği belirtiliyor. Bununla birlikte işsizlik ödeneği olarak ise 5.8 milyar TL ödendiğine de dikkat çekiliyor.

Açıklanan rakamlarda aynı zamanda Ocak-Temmuz sonunda işverenlerin işsizlerden 3 milyar TL daha fazla katkı aldığını da görmekteyiz. Yine aynı raporda Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısının Haziran ayında artarak 4 milyon 417 bine ulaştığı da belirtiliyor.

İşsizlere Toplamda 5 Milyar 768 Milyon TL Ödeme Yapıldı

İşsizliğin giderek yükselmesiyle birlikte fondan işsizlik ödeneği alanlarında sayısı ve bu kişilere yapılan ödemeler de son dönemde bir hayli arttı. Fakat, İŞKUR raporlarına göre İşsizlik Fonu‘ndan daha çok katkı alanların ise işverenler olduğuna da özellikle vurgu yapılıyor. Bu doğrultu da işsizlere 5 milyar 768 milyon TL ödeme yapılırken, yine aynı dönemde işverenlere  toplamda 8 milyar 765 TL ödeme yapıldı. İş verenlere ödenene bu katkının 7 milyar 92 milyon lirası ‘‘Teşvik ve Destek Ödemeleri” çatısı altında ödenirken; geriye kalan 1.9 milyar lirası da ”İşbaşı Eğitim Programları’‘ başlığı altında gerçekleşti.

Bunun yanı sıra yayınlanan raporlarda işverenler yılın ilk 7 ayında devlete toplamda 6 milyar 171 milyon TL ödeme yaparken, bunun karşılığında ise devletten 8 milyar 765 milyon TL teşvik aldığı belirtiliyor.

İlginizi  Çekebilir: Memur Zammı Belli Oldu! Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Paylaş

Yorum bırakın