Android Kemençeci Heykeline Büyük İlgi

0

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de turizmci Dursun Ali İnan tarafından oluşturulan Dursun Ali İnan Müzesi’den bulanan balmumundan yapılan kemençe çalıp söyleyen Android Kemençeci heykeli gelen ziyaretçiler tarafından bir hayli ilgi görüyor.

Android Kemençeci Heykeli Büyük İlgi Çekiyor!

Dursun Ali İnan Müzesi’nde yer alan Android Kemençeçi heykeli, hem kemençe çalıyor hem de türkü söylerken, gözlerini, ayaklarını, parmaklarını, kafasını ve tüm vücudunu müziğe göre  hareket ettiriyor.

Ziyaretçiler tarafından bir hayli ilgi çeken heykel hakkında bir takım bilgiler veren müzenin Müdürü Aysel İnan röportajında  ”Heykeli Samsun’da bir heykeltraşımız yaptı. Bunun daha önce bir örneği Neşet Ertaş’ın bağlama çalan şekliyle balmumundan android heykeli yapılmıştı. Biz ‘Kemençe çalan versiyonu olarak neden olmasın’ diye düşündük. Biraz da ondan esinlendik. Onun sonucu olarak yaptık çok ilgi gördü. Gelen ziyaretçilerin çok ilgisini çekti. Saz çalanı var ancak kemençe çalan bir örneği yok” ifadelerine yer verdi.

Android kemençeci heykeli

Android Kemençeci Heykeli

Aynı zamanda Dursun Ali İnan’ında kızı olan Aysel İnan, bu müzenin Uzungöl’ün doğal güzellerinin haricinde başka değerlerinin de ortaya çıkması için açıldığına da özellikle dikkat çekiyor. Daha sonrasında ise böyle bir projeye neden giriştiklerini de açıklayan İnan, ”Uzungöl’ün doğa güzelliklerinin yanında başka değerlerinin de ön plana çıkmasını istedik. Kültürel folklorik müzik gibi. Amacımız bunu vurgulamak istedik. Yöremizde bunun başka bir örneği yok. Heykelin herhangi bir sanatçıya da benzerliği yok ancak sonradan belki geliştirilebilir aklımızda böyle bir şey var. Bizim çok eski sanatçılarımızdan Bahattin Çamurali vardı, kemençe üstatlarından. Heykelde çalan ses ona ait en azından onun hatırasını bu şekilde yaşatmış olduk. Gelen ziyaretçilerimizden özellikle çocuklar görünce korktu ancak onun dışında çok beğenildi” dedi.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En İlginç Müzelerden Biri Uzungöl’de Açıldı

Paylaş

Yorum bırakın