2019 DGS Tercih Sonuçları Açıklandı

0

Öğrenciler tarafından merakla beklenen DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından duyuruldu. Peki, DGS yerleştirme sonuçları sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

İlginizi Çekebilir: AÖF Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? Kayıt Tarihi Belli Oldu!

DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Geçtiğimiz hafta tamamlanan yerleştirme işlemlerin ardınan ÖSYM, aday öğrencileri fazla bekletmeden merakla beklenen 2019 DGS tercih sonuçlarını internet sitesi üzerinden duyurdu.

Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yapılan duyuru ile birlikte adayların istedikleri üniversitelere yerleşip yerleşmedikleri de netlik kazandı. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz bu konuyla beraber 2019 DGS tercih sonuçları ile ilgili tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Bilindiği gibi, çeşitli ön lisans programlarında aldıkları iki yıllık eğitimi dört yıllık lisans derecesine çıkartmak isteyen adaylar geçtiğimiz ay Dikey Geçiş Sınavı‘na giriş yapmıştı. Daha sonrasında sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber adaylar puanlarına göre çeşitli tercihlerde bulunmuşlardı.

DGS Yerleştirme Sonuçları Sorgulama Nereden Yapılır?

4 yıllık eğitim programına geçiş yapmak isteyen ve DGS tercih sonucunu sorgulamak isteyen öğrenciler hemen aşağıda yer alan bağlantı üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

2019 DGS Tercih Sonuçları Sorgula

ÖSYM’nin tercih sonuçları ile ilgili yaptığı yazılı açıklama ise şu şekilde;

2019-DGS yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 04 Eylül 2019 tarihinde saat 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 09-13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Tercih sonuçlarının ardından bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 09-13 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirmekte yarar var. Kayıt işlemleri için adaylar, yerleştikleri yükseköğretim programının bağlı olduğu Üniversiteye belirtilen bu tarih içinde başvurmaları da gerekiyor.

DGS Tercih Sonuçları

Toplamda 163 Bin 192 Öğrenci Tercih Yaptı

DGS tercih sonuçlarına ilişkin sayısal veriler ÖSYM tarafından paylaşıldı. Buna göre toplamda 2019 DGS için toplamda 163 bin 192 öğrenci tercih yaptı. 63 bin 192 öğrenci arasında ise toplamda 84 bin 460 aday bir lisans programına yerleştirildi. geriye kalan boş kontenjan sayısı ise 30 bin 303 olarak açıklandı.

Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak

Açıklanan DGS tercih sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu taktirde ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Ancak adayların 9-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kayıt işlemlerinin bitmesini beklemesi gerekecek.

Paylaş

Yorum bırakın