Loç Vadisi Seyir Terası’na Yoğun İlgi

0

Bartın ile Kastamonu sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı’ndaki Loç Vadisi Seyir Terası, son zamanlarda ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor.

Loç Vadisi Seyir Terası’na Yoğun İlgi

Kastamonu ile Bartın sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkı’ndaki Loç Vadisi Seyir Terası, hafta sonu ziyaretçilerin akınına uğradı. Doğa güzelliği ile ön plana çıkan seyir terasına gelen yerli ve yabancı turistler, cep telefonlarının kameralarıyla anı ölümsüzleştirdiler.

İlginizi Çekebilir: Yusufeli Barajı İçin Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı

Küre Dağları Milli Parkı, her mevsim doğal güzelliğiyle ön plana çıkmayı başarıyor. Bu yüzden turistlerin bir hayli ilgisini çeken Milli Park, sık sık ziyaretçi akınına uğruyor. 2000 yılında ”milli park” olarak ilan edilen, 37 bin 753 hektarlık Küre Dağları Milli Parkı, 2012 yılında ise ”Korunan Alanlar Ağı Parkları sertifikasına sahip milli park” olarak ilan edildi. Bununla birlikte Avrupa’nın en güzel ve en özel 13 noktasından biri seçildi. Her mevsim doğa güzelliğiyle ön plana çıkan milli parka, ayrıca haziran ayında ”Platin Yabanıl Sertifika Ödülü” de verildi.

Loç Vadisi Seyir Tepesi

Kastamonu Cide sınırlarındaki Şenpazar yol üzerinde bulunan Küre Dağları Milli Parkı’nın, 2 kilometrelik yürüyüş yolundan ulaşılabilen Loç Vadisi Seyir Terası, yerli yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Bölgeye günü birlik gelen ziyaretçiler, 1000 rakımlı seyir terasından Gömeren Kanyonu, Valla Kanyonu çıkışı, Kılıçlı Mağarası, su batığı ve Malyas Kanyonu’nu görebiliyor.

Bölge hakkında bir takım açıklamalarda bulunan Küre Dağları Milli Parkı Müdürü Ali Bozkurt açıklamasında, “Bartın ve Kastamonu sınırlarındaki milli park bünyesinde birçok endemik türü yer almaktadır. Kastamonu Cide Şenpazar yolu üzerinde bulunan ve yürüyerek 2 kilometre mesafedeki Loç Vadisi Seyir Terası’na günübirlik ziyaretçilerimizin ilgisi oldukça yoğun olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki aylarda buraya 2 katlı seyir terası yapmak için çalışmalarımıza başladık. Özellikle 1000 rakımdan manzarayı izleyenler hayran kalıyor. Avrupa’nın en özel Küre Dağları Milli Parkı’mızı turizme en iyi şekilde kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: DHA

Paylaş

Yorum bırakın