Yusufeli Barajı İçin Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı

0

Yusufeli Barajı için çalışmaların sona yaklaşıldığı müjdelendi. Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yer alacak olan Yusufeli Barajı projesinin tamamlanması için oldukça yoğun mesai harcanıyor.

Yusufeli Barajı İçin Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı

Uzunca bir süredir inşası devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali için çalışmalarda sona yaklaşıldı. Artvin’de Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı, Türkiye’nin en yüksek ve dünyanın ise 3. en yüksek barajı olarak karşımıza çıkıyor.

Dev barajın inşasının tamamlanması içinse oldukça yoğun bir mesai harcanıyor. Yetkililer tarafından belirtilenlere göre baraj inşaatında vardiya sistemiyle 24 saat boyunca çalışmalar devam ediyor. Barajın görünümü gündüz olduğu gibi gecede görenleri kendine hayran bıraktırıyor.

Yusufeli Barajı

Artvin’de yer alan Çoruh Nehri üzerinde inşası devam eden dev yapıt, tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak. Mevcut çalışmalar kapsamında şimdilik 130 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. 2021 yılı içerisinde tamamlanması beklenen baraj için 7/24 çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bunun için işçiler vardiya sistemiyle çalışıyor.

Türkiye’nin en prestijli projeleri arasında yer alan ve tamamen milli sermayeyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hes Projesi’nde Türk mühendis ve işçilerin alın teriyle inşa ediliyor.

Barajın Yüzde 70’i İnşa Edildi

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda barajın yüzde 70’inin inşa edildiği belirtildi. Barajın inşası tamamlandığında 558 megawatt kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayacabilecek.

Dev barajın gövde yüksekliği ise 100 katlı bir gökdelene eş değer olacak. Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol veya 120 metrekarelik 60 bin adet konutun inşa edileceği 4 milyon metreküp beton kullanılacak.

Bunun yanı sıra günde 6 bin 500 metreküp beton dökümünün 3 hava hattı ile taşımalı olarak sürdüğü baraj projesinde gelecek yılın yarısından itibaren su tutulmaya başlanacak. Aynı zamanda dev baraj 2021 yılının aralık ayında ise elektrik üretmeye başlayacak.

İlginizi Çekebilir: Samsun Teknopark Çocukları Bilimle Buluşturdu

Paylaş

Yorum bırakın