Balık Avı Yasağı Kalktı! İşte Tezgahta Balık Fiyatları

0

Balık Avı yasağı kalkmasıyla beraber tezgahlar balıklarla doldu taştı, fiyatlar ise düştü. Peki, balık fiyatları ne kadar oldu? İşte, tezgahta balık fiyatları!

Balık Avı Yasağı Kalktı! İşte Tezgahta Balık Fiyatları

Balık avı yasağının sona ermesiyle birlikte ”vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçıların yakaladığı balıklar tezgahları doldu taşırdı. Bununla beraber balık fiyatları da düştü. İzmir’de ise bir gecede sardalyanın fiyatı 40 TL‘den 15 TL‘ye, uskumrunun 65 TL‘den 30 TL‘ye, lüferin 110 TL‘den 80 TL‘ye indi. Sezonun başlamasıyla beraber her çeşit balık tezgahlardaki yerini alırken, hem balıkçıların hem de tüketicilerin de yüzü güldü.

Sezonun açılmasıyla beraber tezgahlarda en çok tercih edilen balık yine hamsi oldu. Bunun yanı sıra balık fiyatları ile ilgili bir takım açıklamalarda bulanan balık pazarı balıkçılarından Feridun Bistiren açıklamasında, “Vatandaşlarımız balığı özlemişler. Hamsimiz istavritimiz var. Hamsinin kilosu 30, istavritin 20 lira. Çipura ve barbunumuzun fiyatı da kilosu 25, 30 lira arasında değişiyor.” ifadelerine yer verdi.

Balık avı sezonun bol ve bereketli geçeceğini de  ön gören Bistiren, “Bolluk olunca ucuz olur, güzel olur herkes gönlüne göre yer. Beş on gün sonra sezon belli olur, daha da iyi olur fiyatlar. Şu an en çok hamsi ve istavrit satılıyor” dedi.

balık fiyatları

Vatandaşlar En Çok Hamsiyi Tercih Ediyor

Balık pazarı balıkçılarından olan Hamza Köksoy da  fiyatların ilerleyen günlerde daha da düşeceğine dikkat çekerek, “Şu an tezgahın yıldızı hamsi. Vatandaşımız en çok hamsiyi tercih ediyor, özlem var.” diye konuştu.

Samsun Saathane Meydanı’nda  balıkçılık yapan Dündar Kırbaş ise, AA muhabirine yaptığı açıklamada sezonun açılmasından dolayı mutluluğunu ifade etti.

Daha sonrasında ise açıklamalarına devam eden Kırbaş, ”Vatandaşımıza müjde vermek istiyorum. Bu yıl hamsi çok bol olacak. Herkes hamsiye doyacak bu sene.” dedi.

balık fiyatları

Trabzon’da Palamut Beklentiyi Karşılayamadı

Trabzon’da denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte, Trabzonlu balıkçıların tezgahlarında az miktarda balık çeşidi yer aldı. Bu yıl palamuttan umduğunu bulamayan Trabzonlu balıkçıların tezgahlarında az sayıda mezgit, çinekop, barbun ve istavrit yer aldı.

İlginizi Çekebilir: Aşure Günü Ne Zaman?

Paylaş

Yorum bırakın