Kalıcı Oje Uygulaması Cilt Kanserine Sebep Olabiliyor

0

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, kalı oje uygulamasında kullanılan UVA ışınlı lambaların uzun dönemde cilt kanserine sebep olabileceği belirtildi.

Kalıcı Oje Cilt Kanserine Sebep Olabiliyor

Uzmanların söylediklerine göre kalıcı oje uygulaması sıklıkla yaptırılması halinde sabitle ve çıkarma aşamalarındaki işlemlerinden dolayı tırnak yapısını olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra cihazlardaki UV ışınları da deri yapısına DNA’ya ve kollajen gibi deri yapısını oluşturan proteinlere zarar veriyor.

İlginizi Çekebilir: Yapay Sperm Erkeklerin Sonunu Getirebilir Mi?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkla Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Sibel Doğan, kalıcı oje uygulaması ile ilgili bir takım uyarılarda bulundu.

Tırnakların aynı saç gibi deri eki olarak adlandırılan yapılan olduğuna dikkat çeken Doğan, bireyin genel sağlık durumuna ilişkin önemli belirtilen tırnak muayenesinden de anlaşabildiğini ifade etti.

Daha sonrasında açıklamalarına devam eden Doğan, çevresel faktörülerin, enfeksiyonların, travmatik müdahalelerin ve uygun olmayan şartlarda yapılan kozmetik uygulamaların tırnak sağlığını bozduğunu belirtti.

Aynı zamanda Doğan, sağlıklı tırnakların, saydam, kalınlaşmış, renksiz yapıda bir plak halinde çevreleyen deri dokusunda herhangi bir değişiklik görülmeyen, tırnak yatağına sağlıklı olarak oturmuş bir yapı şeklinde olduğuna da dikkat çekiyor.

Sağlıklı tırnakların nasıl olması gerektiğine dikkat eden Doğan yapmış olduğu açıklamada, ”Tırnak ünitesini oluşturan herhangi bir yapıda gelişen bozukluk nedeni ile tırnak kalınlaşabilir, yapısı kırılganlaşır, mat hale gelebilir, renk değişiklikleri gösterebilir, tırnak yatağından ayrılabilir ve hatta düşebilir. Tırnak ünitesini etkileyen bu durumlarda çevreleyen deride de kızarıklık, renk değişikliği ağrı ve şişlik izlenebilir.” ifadelerine yer verdi.

Kalıcı Oje Uygulaması, DNA Ve Proteinlere Zarar Verebiliyor

Kalıcı oje uygulamasının doğurabileceği sorunlara da değinen Doç. Dr Sibel Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bunun haricinde kalıcı ojenin sabitlenebilmesi için UV ışık yayan lambalar kullanılıyor. Tek bir uygulamada değil, ancak sık tekrarlanan uygulamalar sonucunda UVA denilen derine inebilen ultraviyole ışınlarının devamlı maruziyeti, deride cilt kanserine yol açabiliyor. Bu uygulamalar, özellikle UV ışığına karşı çok hassas olan kişiler için kısa süreli de olsa önemli yan etkilere neden olabilir.

Bu manikürlerde kullanılan lambalar UVA ışınları yaymaktadır. Her ne kadar bu ışınların UVB ışınları gibi ciltte kızarıklık ve yanma gibi yan etkileri olmasa da daha derin tabakalara etki ederek deri yapısına, DNA’ya ve kollajen gibi deri yapısını oluşturan proteinlere zarar verebilmektedir.”

Bunun yanı sıra, UVA’nın erken yaşlanmaya neden olduğuna da özellikle dikkat çeken Doğan, ”Bu nedenle sık uygulamalar halinde jel manikür uygulamalarının deri ve tırnak sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği göz önünde tutulmalı. Bu gibi uygulamaları yapan merkezler, uygun hijyenik ve teknik denetim ile takip edilmeli. Dolayısıyla sık uygulamanın bu tür bir sorun yaratabileceğini halkımızın bilmesi gerekiyor. Çok sık uygulamalardan kaçınılmalı. Tırnak hastalığı olanlar, bu tür kozmetik işlemleri tedavi tamamlanmadan yaptırmamalı.” dedi.

İlginizi Çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir? Şeker Hastalığını Belirtileri Nelerdir?

Paylaş

Yorum bırakın