Aşure Günü Ne Zaman?

0

Hicret, Aşure ve Kerbela gibi  İslam dünyasından ortak duyguları ve anlamları taşıyan Muharrem ayı başlıyor. Hicri takvimde yılbaşı olarak görülen Muharrem ayı başlangıcı ile aşure günü de yaklaşmış olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı verilerine göre 31 Ağustos Cumartesi günü hicri yılbaşı yani Muharrem ayının başlangıcı olarak idrak ediyor. Vatandaşlar ise Muharrem ayının başlamasıyla beraber Aşure günü ne zaman? sorusunu aratmaya başladı. Peki, aşure günü ne zaman? İşte cevabı!

Aşure Günü Ne Zaman?

Hicri 1441 yılı, bugün (31.08.2019 Cumartesi) akşam namazı vaktinin girmesiyle başlayacak. Son Peygamber Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Buna göre, hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayının ilk günü bugün akşam namazı vaktinin girmesiyle başlayacak. Hicri yılbaşı olarak kabul görülen Muharrem ayında Hicret, Aşure ve Kerbala gibi tüm islam alemi için önemli duyguları barındıran olaylar yer alıyor. Peki Muharrem ayı ve Aşure günü ne zaman başlıyor?

  • 2019 Muharrem ayı 31 Ağustos’ta Hicri Yılbaşı ile başlayacak.
  • 2019 Aşure Günü Tarihi: Aşure günü 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Muharrem Ayının Önemi Nedir?

Müslümanlık açısından birçok önemli olayın yaşandığı Muharrem ayında gerçekleşen ve bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Hz. Ömer’in halife olduğu dönemde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayıldı. O günden itibaren İslam aleminde 1 Muharrem hicri takviminin başlangıcı olarak kabul edildi.

İslam dünyasında bir dönüm noktası olarak görülen hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığının bir ifadesi ve hakka, hakikate, ilme, medeniyete yapılan yolculuk şeklinde tanımlanıyor.

İlginizi Çekebilir: Av Yasağı Ne Zamana Kalkacak?

Paylaş

Yorum bırakın