Yapay Sperm Erkeklerin Sonunu Getirebilir Mi?

0

Yapay sperm üzerinde bir süredir çalışan uzmanlar erkek olmadan da bebek yapabilmeyi mümkün kılacak. 

Yapay Sperm Erkeklerin Sonunu Getirebilir Mi?

Son zamanlarda doğurganlık üzerine yapılan çalışmalara odaklanan bilim insanları yürütmüş olduğu çalışmalar ile yeni aile oluşumlarının da önünü açıyor. 2016 yılında Çinli bilim insanları, yapay sperm kullanarak fare ürettiklerini duyurmuşlardı.

Çin Bilimleri Akademisi Zooloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, herhangi bir doku türüne dönüşme kapasitesine sahip embriyonik kullanarak, yapay ortamda spermatid adı verilen sperm  hücrelerini oluşturdular.

Yapay Sperm Ve Yapay Yumurta

Çinli bilim insanları, bu yöntemin hali hazırda insanlarda test edilmesi için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Eğer, yapay ortamda insan kök hücrelerinden sperm üretilebilirse, kadınlar bir erkeğe ihtiyaç duymadan bebek sahibi olabilecekler.

Hatırlayacağınız üzere, 2018 yılında Japonya’daki bir grup araştırmacı insan kanını,  yumurta elde ettikleri kök hücrelere dönüştürmeyi başarabilmişlerdi.

Yumurtalık Dokusu Üreme Döngüsünü Yeniden Başlatıyor

Doğal yollardan bebek sahibi olma konusunda zorluk yaşayan kişiler için, bilimsel ilerlemelerin hızı cezalandırıcı derecede yavaş olarak ifade ediliyor. Üreme tedavisindeki gelişmelerin çoğu 10 yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşti.

Fakat, son dönemlerde üreme tedavisinde bir dizi ilerleme kaydedildi. Bu ilerlemelerle yumurtalık dokusunun ya da yumurtalığın dondurularak saklanması, bebek sahibi olmak veya doğurganlıklarını korumak isteyenler için umut verici yöntemlerden biri. Bu işlem, yumurta dondurmaktan farklı olarak yumurtalık  endokrin fonksiyonunu onarma, üreme döngüsünü yeniden başlatma ve kimi kadınlarda menopozu tersine çevirme potansiyeline sahip.

Yapay Zeka Embriyonun Bebek Olma Olasılığını Tespit Ediyor

Bilim insanları, bir embriyonun bebek olma olasılığını değerlendirmek adına doğurganlık laboratuvarlarında yapay zekanın nimetlerinden yararlanıyorlar.

NPJ Digital Medicine dergisinin Nisan 2019 sayısında yayımlanan bir makaleye göre, Cornell Üniversitesi araştırmacıları yapaya zekayı, embriyonun fotoğraflarına bakarak durumu ”iyi”, ‘‘ortalama” veya ”kötü” olarak sınıflandırması için eğitti. Stork adı verilen sistem, bir insan embriyolog ekibinin embriyolar hakkında ne söyleyebileceğini yüzde 95.7 oranında doğrulukla tahmin etmeyi başardı.

İlginizi Çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir? Şeker Hastalığını Belirtileri Nelerdir?

Paylaş

Yorum bırakın