Av Yasağı Ne Zamana Kalkacak?

0

Av yasağı ne zaman kalkacak sorusu balık sezonu için sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlar tarafından bir hayli merak ediliyor. Peki, Av yasağı ne zaman kalkacak? Balık sezonu ne zaman açılacak? İşte detaylar!

Av Yasağı Ne Zamana Kalkacak?

Yeni av sezonu için hazırlıklarını hız kesmeden devam ettiren balıkçılar ve sofralarında balık görmek isteyen vatandaşlar, bir süredir balık sezonunun açılmasını dört gözle bekliyordu. Peki, av yasağı ne zaman kalkacak? Balık sezonu ne zaman açılıyor?

Av yasağı ne zaman kalkacak?

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda balıkçılar 1 Eylül‘de ”Vire Bismillah” diyecek. Sezon öncesi ağ bakım ve onarımını tamamlayan balıkçılar geri sayıma geçmiş durumdalar. Sezonun bol ve bereketli geçmesini umut eden balıkçılar, verimli geçecek bir av döneminin hem balıkçıların hem  de tüketicinin yüzünü güldüreceğine inanıyor.

Av sezonunun açılması ile ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan  Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Öncelikle 2019-2020 av sezonunun sektörün her alanında çalışan, emek harcayan üreten tüm paydaşlarımıza hayırlı uğurlu bereketli bir sezon olmasını yüce Rabb’imizden temenni ediyorum. Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerimizden sofralarımıza getirilen, insanların sağlıklı beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları bulunan, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda halkımız tarafından bol bol tüketilmesini tavsiye ediyorum.

Bakanlığımızın su ürünleri politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız bir emanettir. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız. Samsun ilimizin coğrafi olarak deniz kıyısında bulunması, su ürünleri potansiyeli yüksek bir il olmasını da beraberinde getirmiştir.

Yine kıta sahanlığının uygunluğu nedeni ile orta su trol balıkçılığının yaygın olarak yapıldığı Karadeniz’deki tek ilimizdir. İlimiz, baraj gölleri, lagün gölleri ve akarsularının fazla olması yönüyle de iç su balıkçılığı bakımından da önemli bir potansiyele sahiptir.

Bölgede sadece sofralık değil endüstriyel balık avcılığı da yapılmaktadır. Tutulan hamsi balığının önemli bir kısmı ile çaça balığının tamamı, bölgede önemli sayı ve kapasitedeki balık unu ve yağı fabrikalarında değerlendirilmektedir”

Hamsi Bu Sezon Yüz Güldürebilir

Av yasağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı  Ünal Karadeniz, sezona çok az bir zaman kaldığına dikkat çekti.

Yaklaşık 2.5 aydır hamsi ve palamut ağlarına bakım yapıldığını ifade eden Karadeniz, balıkçıların teknelerinde kaynak ve bboya gibi işlemleri tamamladığını da belirtti.

Av yasağı ne zaman kalkacak? Balık sezonu ne zaman başlıyor

Daha sonrasında ise açıklamalarına devam eden Karadeniz, balıkçıklar için bakım süreçlerinin çok zor geçtiğine dikkat çekerek, ”Artık 1 Eylül öncesi bakım sürecinde sona geldik diyebiliriz. Balıkçılarımız son kontrollerini yapıyor. İnşallah 31 Ağustos gecesi ”Vira Bismillah” diyerek teknelerimizi denizle buluşturacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir: Trabzon Yatırım Adası Binlerce Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Paylaş

Yorum bırakın