Samsun Teknopark Çocukları Bilimle Buluşturdu

0

Samsung Teknopark tarafında düzenlenen Bilim Atölyesi’ne katılan 9-14 yaş arasındaki öğrenciler bilimsel etkinliklerle hem öğrendi hem de eğlendi. İşte detaylar!

Samsun Teknopark Çocukları Bilimle Buluşturdu

Samsung Teknopark Smartroom Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleştirilen ve toplamda beş gün süren Samsung Teknopark Bilim Atölyesi’nde kendi DNA’m, nanateknoloji, kağıt devre ile elektrik, astronot çiftçiler ve biyosferi keşfediyoruz temalı etkinlikler gerçekleştirildi. Toplamda 11 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler ise İş ve Proje Geliştirme Uzmanı Şafak Esra Aslan yönetiminde gerçekleştirildi.

Öğrenciler 5 Gün Boyunca Doya Doya Öğrendiler

Çocukların bilime olan bakış açılarının geliştirilmesi adına gerçekleştirilen bu etkinlik kapsamında öğrenciler, 5 gün boyunca hem doya doya eğlendiler hem de bol bol öğrendiler.

İlginizi Çekebilir: Trabzon Yatırım Adası Binlerce Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Bunun yanı sıra öğrencilerin bilime merak duymaları amacıyla da gerçekleştirilen bu programın ilk gününde öğrenciler kendi DNA’m etkinliğinde DNA nedir? DNA’nın önemi, DNA izolasyonu nasıl yapılır? gibi teorik bilgiler öğrendiler. Aynı zamanda öğrenciler teorik bilgilerin haricinde DNA Puzzle, DNA origami ve 3D DNA modeli uygulamaları da geliştirdiler.

Samsun Teknopark

Eğitimin ikinci gününde ise nanoteknoloji etkinliğinde nanaboyut, nanomateryaller, nannoteknoloji, Newton Kimdir? Newton’un yasaları ve madenin boyutları gibi teorik bilgiler öğretildi. Bu bilgilerin yanı sıra öğrenciler elin kaç nanometre? İnce film deneyi, nanomateryal boyutları gibi uygulamalarla hem eğlendi hem de nanoteknolojinin ne olduğunu öğrendi.

Üçüncü güne gelindiğinde ise elektrik nedir? konusu işlendi. Bu konuyla beraber öğrenciler elektrik akımı, paralel bağlama, seri bağlama, silikon  çipler, LED ve SMD LED’ler gibi teorik bilgileri öğrendiler. Dördüncü gündeyse öğrenciler astronot çiftçiler etkinliğinde bitliler nasıl çimlenir? Bitkiler uzayda nasıl çimlenir? Uzay istasyonunda yaşam, roketlerin çalışma mekanizmaları gibi teorik bilgilerin haricinde öğrenciler balon roket yapımı ve astronot çiftçiler deneyi gibi etkinliklere katıldı.

Samsun Teknopark Atölyesi’nin son günündeyse biyosferi keşfediyoruz etkinliği adı altında öğrenciler, dünyadaki madde ve enerji sistemleri, iklim krizi ve dünya üzerindeki etkileri, biyosferi keşfetmek gibi teorik bilgilerin haricinde ağaç yaş halkası sayımı ve mini teraryum uygulamalarını gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilir: Kurduğu Sistemle Sudan Ucuz Elektrik Üretti

Paylaş

Yorum bırakın