Trabzon Yatırım Adası Binlerce Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

0

Trabzon-Arsin’de dolgu alan  üzerinde kurulacak olan ”Trabzon Yatırım  Adası” 7 bini  doğrudan toplam 25 bin kişiye dolaylı yoldan iş imkanı sağlayacak. Merakla beklenen  projenin ihalesi ise 17 Eylül’de gerçekleşecek.

Trabzon Yatırım Adası 25 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Trabzon’un Arsin ilçesinde 278 hektarlık dolgu alan üzerine inşa edilecek olan Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’nin kurulmasına ilişkin ilk adım 17 Eylül‘de atılacak.

Yerli Uçak Projesini ”Almanlar” Kaptı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yatırım adası projesinin sahil dolgusu üzerine kurulacağını ve 7 bin kişiye doğrudan, 25 bin kişiye dolaylı olarak iş imkanı sağlayacağını müjdeledi. Daha sonrasında ise açıklamalarına devam Sanayi Odası Başkanı Hacısalihoğlu, ”Projelerin tamamlanması için de ihaleye çıkmış bulunuyoruz. 17 Eylül’de bu ihaleyi tamamlayarak önümüzdeki süreçte artık dolgu ve daha sonra alt yapının hazırlanmasını tamamlayacağız. Yatırımcıları, bu güzel cennet şehrimize bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı’na Teşekkür

Aynı zamanda açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür eden Sanayi Odası Başkanı bu kısımda ise ”Yatırım Adası’nda özellikle orta ve büyük teknolojik ürünlerin üretileceğini kaydetti. Hacısalihoğlu, “Trabzon hem ihracat şehri hem de sanayi anlamında bakıldığı zaman alt yapı, sanayi kültürü, genç ve dinamik bir nüfus ve aynı zamanda iklimin sağladığı olumlu olanaklarla ön plana çıkıyor. Lojistik olarak da bütün dünya ile entegre olan bir şehir. Özellikle Trabzon’un, Rusya federasyonu, Türkiye Cumhuriyetleri, Kafkaslar ve İran’da dahil olmak üzere geniş interlantı ile en güvenilir yatırım ortamı olması sebebi de Yatırım Adası’nın Trabzon’da yapılması için önemli bir etken oldu.

Önümüzdeki süreçte bakanlığımızla da yaptığımız çalışmalar doğrultusunda Trabzon yatırım adasında endüstri bölgesindeki sektörler olarak; özellikle gıda teknolojileri, biyoteknolojiler, nano teknolojiler, sağlık, savunma, uzay ve havacılık teknolojileri, otomotiv teknolojileri yapılacak. İhtiyaç olan ülkenin büyük yatırımları ve stratejik yatırımların bölgede yapılması noktasında kararlarımızı almış bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hacısalihoğlu’ndan Yatırımcılara Davet

Açıklamasında yatırımcılara da bir takım çağrıda bulunan Hacısalihoğlu, ”Özellikle stratejik yatırım yapacak olan büyük yatırımcılarımıza çağrıda bulunuyoruz. Trabzon her yönü ile yatırıma uygun bir şehir. Biz kendilerine her türlü desteği vereceğimizi beyan ediyoruz. Kendilerini bu güzel cennet şehrimize bekliyoruz. Gelsinler yatırımlarını yapsınlar hayatlarını yaşasınlar, kâr ederek işlerini büyütsünler” dedi.

Trabzon Yatırım Adası Projesi

Karadeniz’deki yatırım alanı sorunsalından dolayı denize dolgu yapılarak inşa edilecek olan Trabzon Yatırım Adası, Türkyie’de dolgu yapılara ada şeklinde inşa edilecek olan ilk proje olacak.

Trabzon’un Arsin İlçesi’nin açıklarına inşa edilecek olan yatırım adası, toplamda 2 milyon 771 bin metrekare alan büyüklüğünde olacak.

İlginizi Çekebilir: Rusya’daki Nükleer Patlama Yeni Çernobil Faciası Mı?

Paylaş

Yorum bırakın