Cep Telefonları Bilinenden 3 Kat Daha Fazla Radyasyon Yayıyor

0

Cep telefonları tahmin edilenden daha fazla radyasyon yayıyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda cep telefonlarının 3 kat daha fazla radyasyon yaydığı ortaya çıktı.

Cep Telefonları Tahmin Edilenden Daha Fazla Radyasyon Yayıyor

Cep telefonları, teknolojisinin gelişmesiyle beraber günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri haline geldi. Peki, hayatımızı kolaylaştıran ve günlük hayatımızın vazgeçilmesi telefonlar sağlığımız için ne kadar yararlı?

İlginizi Çekebilir:  1000 TL Altı En İyi Telefonlar

İşte tam noktada devreye Amerikan merkezli  Chicago Tribune gazetesinde yayımlanan bir araştırma giriyor. Yapılan araştırmada 3G ve 4G bağlantısına sahip çeşitli telefon modellerinin incelendiğini görmekteyiz.

Bildiğiniz üzere kanunlara göre cep telefonlarının ABD’de en fazla 1.6W/kg Avrupa’da ise 2W/kg radyasyon miktarına sahip olmasına izin veriliyor. Telefon üreticileri ise bu kuralları dikkate alarak cihazlarını  üretiyor ve cihazlarının sahip olduğu radyasyon değerlerini teknik özellikler kısmında belirtiyorlar.

Telefonların Radyasyon Oranı Bilinenden 3 Kat Daha Fazla!

Federal İletişim Komisyonu (FFC) her ne kadar piyasaya sürülen telefonların maksimum radyasyon değerlerini aşamayacağı söylense de yapılan araştırmada işin aslının böyle olmadığı ortaya çıktı.

Chicago Tribune tarafından yayınlanan raporda mobil cihazların radyon değerlerinin sanılandan 3 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Yine aynı haberde telefonların belirlenen limitlerin üzerinde olması ise insanın sağlığını kötü yönde etkilediğine de dikkat çekiliyor.

Yapılan araştırma kapsamında, iPhone 7/8/8 Plus iPhone X, Samsung Galaxy S8/S9/J3, Motorola e5/e5 Play/g6 play model telefonların test sonucu beklenen değerlerin daha üstünde radyasyon yaydığı gözler önüne serildi.

Araştırmacılar, söz konusu bu değerleri en kötü senaryo olarak değerlendirilmesi gerektiğine de özellikle dikkat çekiyorlar. Bu da ortaya çıkan bu değerlerin günlük kullanımlarda çok nadir görüldüğü anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir: Rusya’daki Nükleer Patlama Yeni Çernobil Faciası Mı?

Paylaş

Yorum bırakın