Rusya’daki Nükleer Patlama Yeni Çernobil Faciası Mı?

0

Rusya’nın iki hafta önce Kuzey Kutup dairesinde yaptığı nükleer deneme sırasında meydana gelen kaza ile ilgili çok konuşulacak iddialar ortaya atıldı. Kazanın hemen ardından dört ölçüm merkezinin arızalanması akıllara Çernobil faciasını getirdi. Peki, Rusya’daki Nükleer patlama yeni Çernobil faciası mı?

Rusya’daki Nükleer Patlama Yeni Çernobil Faciası Mı?

Rusya’nın bundan iki hafta kadar önce Kuzey Kutup dairesinde  yaptığı nükleer füze denemesi sırasında meydana gelen patlamada beş nükleer mühendisin öldüğü açıklanmıştı. Altı kişinin de yaralandığı kaza ile ilgili detaylar Moskova yönetimi tarafından sır gibi saklansa da, o gece neler olduğu yeni yeni oraya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Yerli Uçak Projesini ”Almanlar” Kaptı

Olay sonrası 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasını hatırlatan gelişmeler yaşandı. Rusya’da yaşanan kazadan iki gün sonra Kirov ve Dubna kentlerinde bulunan nükleer gözetim merkezi veri akışını durdurdu. Bu gelişmeden bir kaç gün sonraysa Kazakistan yakınlarındaki Zalesevo ve Rusya’nın doğu ucundaki Bilibino nükleer ölçüm merkezleri de sessizliğe gömüldü.

Rusya'daki nükleer patlama çernobil faciası

Nükleer Sızıntı Türkiye’ye Doğru İlerliyor

Konuyla ilgili paylaşılan haberlere göre, veri akışını durduran merkezler gözönüne alındığında patlamanın olduğu yerden başlayan nükleer sızıntının ilk önce Ukrayna sınırına doğru indiği ve sonrasında ise Türkiye’ye doğru ilerlediği belirtiliyor.

Hatırlarsanız, Çernobil faciası sırsında da Rusya sessizliğe gömülmüştü. Fakat, Batıda yüksek oranda radyoaktif madde tespit edilince hükümet tarafından resmi bir açıklama yapılmak zorunda kalınmıştı.

Putin: Her Şey Kontrol Altında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise hafta içerisinde gerçekleştirdiği Fransa ziyareti sırasında sızıntıyla ilgili bir takım açıklamalarda bulunmuştu.

Putin yapmış olduğu açıklamada sızıntının kontrol altına alındığını ve şimdilik herhangi bir sorunun olmadığını kamuoyuna duyurmuştu.

Yeni Bilgiler Ortaya Çıkıyor

8 Ağustos’ta yaşanan patlamayla ilgili yeni bilgilerde ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC’de yer alan haberde, yaralılardan üçü Arhangelsk’te bir hastanede tedavi altına alındığı beliriliyor.

Konuyla ilgili BBC’ye konuşan iki hastane yetkilisi ise sağlık personellerinin daha önceden radyasyon konusunda uyarılmadığını belirtti. Söylenenlere göre yetkililer sağlık personeline yaralıların çok yüksek dozda radyasyona maruz kaldığı bir saat sonra söylendiğini görmekteyiz.

Buna rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını belirten- sağlık personelleri bu süreç doğrultusunda hem patlamada yaralananlara hem de diğer hastalara hizmet vermeye devam etti.

Yine aynı haberde yaralıların olayın ertesi günü Moskova’da  radyasyon uzmanlarının bulunduğu bir hastaneye nakledildiği de belirtiliyor. Son olarak yaralılara müdahale eden sağlık personelinin durumu ise bilinmiyor.

Kaynak: NTV

Paylaş

Yorum bırakın