Yerli Uçak Projesini ”Almanlar” Kaptı

0

Yerli uçak projesini Almanya kaptı.  Türkiye’de üretim için Alman tasarımı D328’in haklarını satın alan Türk Eren-Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu ”SNC” uçağında Almanya’da üretileceğini kamuoyuna duyurdu.

Yerli Uçak Projesini ”Almanlar” Kaptı

Dünya gazetesinde yer alan haberde, Türkiye’de bölgesel yolcu uçağı üretimi yapılabilmesi amacıyla yapılan girişimler sonucu 2015 yılında; havacılık ve uzay teknolojilerine sahip ABD merkezli Sierra Nevada Corporation şirketi öne çıktı.

İlginizi Çekebilir: Türkiye Uzay Ajansı’nın Yönetim Kadrosu Açıklandı

Türkiye’nin de motivasyonuyla SNC kendini ispatlamış ve çok sayıda uçuş sertifikası olan Dornier 328 uçağının bütün haklarını satın almıştı.

Yerli Uçak

SNC ve o dönemdeki Savunma Sanayii Bakanlığı bir protokol imzalayarak Türkiye’de üretim yapılacağını duyurmuştu. Yapılan bu duyurunun ardından uçağın adının da TR 328 olacağı bir jet bir de turboprop olmak üzere iki versiyonlu olarak geliştirileceği belirtilmişti.

Yerli uçak projesi kapsamında geliştirilen uçakların da 2019 yılında piyasaya sunulması bekleniyordu. Fakat, projede bir takım görüş ayrılıkları yüzünden uçağın haklarını yeniden Almanlar satın aldı.

Projede Fikir Ayrılıkları

Türkiye’nin ilk etapta 50 bin 328 uçağı sipariş vermesini de içeren yerli uçak projesi için başlayan görüşmelerde SNC ile Türkiye arasında oldukça ciddi görüş ayrılıklarının olduğunu görmekteyiz. Hatırlarsanız, daha önceden SNC tarafı uçağın yerlilik oranına yönelik görüş ayrılıklarını kamuoyuna açıklamıştı. 2017 yılında medyaya yansıyan haberlerde ise söz konusu projenin rafa kaldırıldığı da özellikle belirtilmişti.

Yerli Uçak

TR328 yeniden D328NEU Oldu

Yaklaşık 2 yıldır konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmayan SNC, geçtiğimiz saatlerde bir basın bülteni yayınlandı. Yayınlanan bülten ile beraber yerli uçak projesinin iptal olduğunu ve uçağın haklarını Almanlar tarafından satın alındığını görmekteyiz.

Yayınlanan bültende, “Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel bugün (21 Ağustos), Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Andreas Scheuer’in de katıldığı etkinlikte, Dornier 328 uçağını yeniden üretme projesine destek verdiklerini açıkladı. Projeyi hayata geçirmek için, yeni bir orjinal ekipman üreticisi (OEM), DRA GMbH (DRA), Leipzig Almanya‘da kuruldu” ifadelerine yer verildi.

Bu gelişmeyle birlikte TR328 uçağının yeniden D328NEU olarak adlandırılacağına da dikkat çekildi.

Paylaş

Yorum bırakın