Şeker Hastalığı Nedir? Şeker Hastalığını Belirtileri Nelerdir?

0

Günümüzde milyonlarca insan diyabet halk arasındaki adıyla şeker hastalığı ve buna bağlı olan hastalıklara karşı mücadele ediyor. Dünyada en sık görülen hastalıklarından biri olan şeker hastalığının belirtileri ve nasıl önlenebileceği Google üzerinden en fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıyla şeker hastalığına karşı nasıl bir önlem almamız gerektiğini gözler önüne serdik. Peki, milyonlarca insanda görülen şeker hastalığı nedir? Şeker hastalığı belirtileri nelerdir? Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir? İşte tüm detaylarıyla şeker hastalığı…

İlginizi Çekebilir: Televizyon Karşısında Uyuyanlar Dikkat

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, Hipokrat zamanından bu yana bilinen bir hastalıktır. Yemek yediğimizde vücudumuz buradan gelen besinleri glikoza çevirir. Bu olay sonrası Pankreas bu haberi alır ve ensülin hormonu salgılamaya başlar.

Şeker Hastalığı Çeşitleri : TİP 1 Ve Tip 2

Ensülin hormonunun göreviyse bu glikozun hücre içine ulaşmasını ve kullanılmasını sağlamaktır. Eğer Tip 1 diyabetiniz var ise, vücudunuz az miktarda ensülin hormonu salgılıyor veya hiç üretmiyordur. Bu tür diyabet türü genelde ergenlerde ve çocuklarda görülür.

Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz ensülin salgılıyordur. Fakat, vücudunuz bu ensüline karşı bir direnç oluşturur ve salgılanan ensülin görevini yerine getiremez. Bu yüzden özellikle yemeklerden gelen karbonhidratlar vücutta kalır ve şeker dengesini bozmaya başlar. Ensülin yetmediğini zannedip yükselmeye devam eder ve bu da hızla kilo almanız anlamına gelir.

Şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet, küçük veya büyük damar hasarlarına bağlı komplikasyonlara neden olan, temelde kan şekeri yüksekliği ile tanımlanan bir hastalıktır.

Şeker Hastalığı nedir? şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir dediğimiz ise bizleri bazı önemli maddeler karşılıyor. Bu maddeler arasında ise şunlar yer almaktadır

 • Ağız Kuruluğu,
 • Diyet yapmadan hızlı kilo kaybı,
 • Aşırı susama hissi,
 • Sık idrara çıkma veya gece idrara kalkma,
 • Halsizlik,
 • Konsatrasyon azlığı,
 • Gün içinde uyuklama.

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir dediğimiz de bunun hastalığın türüne göre farklılık gösterdiğini görmekteyiz.

Tip 1 diyabette insülin tedavisi ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi uygulanır. Hastanın diyeti doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına göre diyetisyen tarafından planlanır.

Tip 2 diyabette ise tedavi beslenme düzeninin sağlanmasının yanı sıra genellikle hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını artırmaya veya doğrudan insülin hormunu salımını artırmaya yönelik oral antidiyabetik ilaçların kullanılmasını içerir.

Şeker Hastalığının Önüne Geçilebilir Mi?

Yazımızda da belirtiğimiz gibi günümüzde on milyonlarca insan diyabet sorunuyla baş başa. Üstelik bu sorun, her geçen gün giderek artmaya devam ediyor. Birçok uzman şeker hastalığının önlenmesi noktasından uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıların bazıları ise şöyle;

 • Kahvaltı öğününü sakın atlamayın
 • Bolca salata tüketmeye çalışın
 • Tam tahıllı gıdalar tüketmeye özen gösterin
 • Bolca su tüketin
 • Porsiyonları azaltın

Kaynak: Habertürk Sağlık 

Paylaş

Yorum bırakın