Devlet Okullarında Özel Sınıf İddiası

0

Devlet okullarında özel sınıf iddiası üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattığını kamuoyuna duyurdu.

Devlet Okullarında Özel Sınıf İddiası

Devlet okullarında özel sınıf iddiası üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konu ile ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.

Son zamanlarda medyada dolaşan haberlerde bazı devlet okullarında sınıflar özel ve normal olarak ikiye ayrıldığı belirtiliyor. Bu doğrultuda çocuklarını özel sınıflara kaydeden velilerin ödediği meblağ iddialara göre 2 bin liradan 10 bin liraya kadar çıkabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Özel Okulda Maaş Krizi İddiası!

Yoğun İngilizce eğitimi verildiği ve ücretli öğretmenlerin olduğu gerekçesiyle oluşturulan paralı sınıf ayrımına veliler ve eğitimciler tarafından tepki ile karşılandı. Veliler, devlet okullarındaki her çocuğun eşit imkan ve olanaklara sahip olması gerektiğini belirtiyorlar.

Devlet okullarında özel sınıf iddiası

Para Vermeyene Kayıt Yaptırmıyorlar

Birgün gazetesinden Meral Danyıldız konu üzerine veliler ve eğitim uzmanları ile konuştu. Hümeyra Güven, yeğenini özel sınıfa kaydederken yaşananları şöyle anlattı: ”Devlet okuluna göndermek istediğimiz için dolaştığımız zaman paralı sınıfları duyduk. Okul yöneticileri tarafından ‘Beşinci sınıfta İngilizce yoğun program yapılacak, İngilizce öğretmenleri getiriyoruz. Devletten yeterince destek alamıyoruz’ dendi. Çocuklarını Mihriban Boysan, Kazım Karabekir gibi devlet okullarına veren arkadaşlarım oldu. Özellikle Ataşehir’deki TOKİ Emlak Konutları Okulu ise en popülerleri. İstedikleri rakam 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Kimi arkadaşımdan paralar istenmiş, bu parayı veremeyiz diyenler olmuş ve kayıt yapmamışlar.”

Derslikler Özel Sınıfların

Bir başka veli ise, özel sınıftaki öğrenciyle normal sınıftaki öğrenci arasındaki bir sınıf farkı oluştuğuna da dikkat çekiyor. Aynı okulda 5 bin lira ile 10 bin lira arasında değişten ücretler ödendiğini söyleyen veli, arada pazarlık payının da olduğunu da belirtiyor.

Her okulda seçtikleri öğretmene göre fiyatın değiştiğini belirten veli, minimum 3 bin, 3 bin 500 liradan başlayan fiyatların olduğunu dile getiriyor. Konuyla ilgili Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüştüklerini söyleyen  veli “Bir yerlere başvuruyorsunuz ancak çözüm bulamıyorsunuz. Şu anda bütün okullar aynı. Benim kızımın anlattığına göre bir tane Türkçe sınıfı varmış. ‘Anne hep İngilizce sınıfları o Türkçe sınıflarında ders görüyor. Bizi çok nadir götürüyorlar ‘diye konuştu.

Devlet okullarında özel sınıf iddiası

Devlet Okullarında Özel Sınıf İddiası Üzerine Soruşturma Başlatıldı

Devlet okullarında özel sınıf iddiaları üzerine MEB konuyla ilgili soruşturma başlattı. Gelen şikayetleri dikkate alan MEB, ayrıca Anayasa’nın 42’inci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesini de sağlayacak.

Paylaş

Yorum bırakın