Doğu Karadeniz’in Yeni Gözdesi: Badara Yaylası

0

Yeşil doğası ve muhteşem manzarasıyla ilgi çeken Badara Yaylası, son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin akımına uğruyor.

Doğu Karadeniz’in Yeni Gözdesi: Badara Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağları’nın eteğindeki, doğal güzelliği, minik gölü ve eski tip evleriyle ünlü Badara Yaylası, son zamanlarda yerli ve yabacı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Doğu Karadeniz’in saklı cennetlerinden biri olan Badara Yaylası’na gelen turistler, burada doğa yürüyüşleri yaparak, temiz havanın ve bol oksijenin keyfini sürüyor. Yaylacılar ise doğal güzelliğiyle ön plana çıkan yaylayı tabiri caizse gözü gibi korumaya çalışıyor.

Badara Yaylası

Vadilerine çöken sis ve minik gölü, yemyeşil bitki örtüsü ve muhteşem manzarasıyla birçok güzelliği bünyesinde barındıran Badara Yaylası’nı ziyaret etmek isteyen turistler ise önce Türkiye’nin en ihtişamlı kalesi olarak belirlenen Zilkaleyi ziyaret edip, buradan yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından Badara Yaylası’na ulaşıyor.

Yaylanın ortasında yer alan gölün etrafında sıkça fotoğraf çekilen ziyaretçiler, aynı zamanda salıncakta sallanarak da doğanın keyfini çıkartıyor.

Badara Yaylası’nda işletmecilik yapan Fatma Keskin, ”Burada film çekilmişti, tanıtım oldu ve birçok kişi geldi. Ardından bir salıncak ve işletme yaptık. Bu yıl çok sayıda kişi buraya geldi. Çay kahve veriyorduk. Şimdi yemek yiyebiliyor, piknik yapılabiliyor. Süt, peynir ve yağ ihtiyaçlarını karşılıyorlar” diyerek herkesi bu doğa harikası yaylaya davet etti.

Badara Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Badara Yaylası, Trabzon Havaalanına 249 km, Rize şehir merkezine 109 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 42 km uzaklıktadır. Eğer geliş yönünüz Trabzon Havalimanı ise izleyeceğiniz istikamet, Araklı, Sürmene, Of, İyidere, Derepazarı Rize merkez, Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Çamlıhemşin’in ilçe merkezi şeklinde olacaktır.

Çamlıhemşin’in ilçe merkezinden çıkarak Zilkale yönünden devam ettikten sonra yolunda devamında Gito Badata Yaylaları sapağından ilerleyerek doğa harikası bu yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Badara Yaylası

Aynı zamanda bu yayla için herhangi bir toplu taşıma aracının bulunmadığını da belirtmekte yarar var. Bunun yerine yapmanız gereken en uygun ve en mantıklı yöntem ise Trabzon Havalimanı’ndan araç kiralamak olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ayder Yaylası İçin 1 Eylül’e Kadar Süre Verildi

Paylaş

Yorum bırakın