Fındık Alımları Sonunda Başladı

0

Fındık alımları sonunda başlıyor. Son zamanlarda olumsuz haberler ile gündeme gelen Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 19 Ağustos tarihinden itibaren piyasadan 25 kuruş fazla fiyatla fındık alımlarına başladığını duyurdu.

Fındık Alımları Başladı.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, özerkleşmenin ardından yaşanan bir takım sıkıntıların geride bırakarak birliğin yeniden yapılan sürecini tamamlamasının ardından 2013 yılından beri piyasaya girerek fındık aldığını belirtti. Geçtiğimiz yıl fındık sezonunda 15 bin ton fındık alımı yaptıklarını belirten Bayraktar, bu fındıkların alım bedelinin tamamını peşin ödediklerine de dikkat çekti ve 2019 ürünü fındık alımını da 19 Ağustos Pazartesi günü başladıklarını müjdeledi.

FİSKOBİRLİK Fındık Alımları

Daha sonrasında ise açıklamasına devam eden FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar açıklamasında, ”Her sene bir önceki yıla göre biraz daha fazla ürün almayı ve büyümeyi hedefliyoruz. 2018 yılında 15 bin tonu aşkın fındık alımı yaptık ve hedefimize ulaştık. Özerkleşmenin ardından yaşanılan geçiş sürecindeki sıkıntılardan dolayı üretici gözündeki olumsuz imajımız yerini güvene bırakmaya başladı. Üretici her geçen yıl ürününü kendi kuruluşu olan FİSKOBİRLİK’e satmayı tercih eder hale geldi. Alım miktarımız her geçen yıl artıyor. Bu bizi mutlu ediyor. FİSKOBİRLİK piyasa aktörlerinden biri konumuna geldi“  ifadelerine yer verdi.

Bayraktar: FİSKOBİLİRK 25 Kuruş Fazla Ücret Vererek Peşin Alım Yapacak!

Fındık üreticilerinin teslim ettikleri ürünlerin parasını peşin ödeyeceklerini belirten FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, “Alımlar için tüm hazırlıklar tamamlandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi alım politikamız peşin ya da emanet sistemi olarak gerçekleştirilecek. Çiftçimiz teslim ettiği ürünün isterse parasını peşin alacak, isterse de emanete depolarımıza bırakabilecek. Bizi tercih edecek üreticimizin fındıklarını almaya hazırız, gelecek tüm fındığı alabiliriz. Şuan piyasa tam olarak belirlenmemiş olsa da Giresun’da 16 TL’den satılan fındık batı bölgelerinde ise 15,5 TL’den satılıyor. 19 Ağustos Pazartesi peşin alım yapacak olan FİSKOBİRLİK daha önce ifade ettiğimiz gibi piyasanın üzerinde 25 kuruş fazla fiyat verecektir” dedi.

İlginiz Çekebilir: 2019 Fındık Alım Fiyatları Belli Oldu

Paylaş

Yorum bırakın