Ayder Yaylası İçin 1 Eylül’e Kadar Süre Verildi

1

Rize’nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası için önemli bir karara imza atıldı. Karara göre son dönemlerde sık sık tepkiler ile gündeme gelen salıncaklar, oluşturduğu görüntü kirliliği nedeniyle Eylül ayına kaldırılacak. 

Ayder Yaylası İçin 1 Eylül’e Kadar Süre Verildi

1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası, 1994’te milli park, 1998’de ise doğal sit alanı ilan edilerek korumaya alınmıştı. Fakat, son dönemdeki yapılaşma sebebiyle doğal güzelliği tehdit altında olan Ayder Yaylası’nda görüntü kirliliğine yol açan salıncakların kaldırılması için sahiplerine 1 Eylül 2019’a kadar süre verildi.

Geçtiğimiz ay Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, görüntü kirliğine neden olan salıncakların kaldırılması için talimat vermiş ve bunun üzerine Rize Valiliği harekete geçti. Valilik tarafından salıncak sahiplerine uyarı gönderildi ve salıncakların 1 Eylül’e kadar toplanması istendi. Yapılacak çalışmaların ardından yaylanın orta alanının kamulaştırılacağı ve bu bölgeye herhangi  bir yapı inşa edilmeyeceği belirtildi.

Konuyla ilgili bir takım değerlendirmede bulunan Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, oluşan görüntü kirliliğini göz ardı etmeyeceklerini ve Ayder Yaylası’nın doğal güzelliklerini koruyacaklarını belirtti. Daha sonrasında ise açıklamalarına devam eden Erdal Sarı, ”Salıncakların bulunduğu nokta Ayder’in gözbebeği, ciğeri. Bu noktayı yeniden eski günlerdeki haline kavuşturacağız” dedi.

Ayder Yaylası salıncak krizi

Horon Oynanacak Yer Kalmadı

Ayder Yaylası’nın eski düzenini bulamadıklarını belirten Nurcan Bulut, daha önceden de bölgeye geldiğini fakat bölgenin eski doğallığını bulamadığını dile getirdi. Her tarafından yapay çiçekli salıncaklarla dolduğunu belirten Nurcan Bulut, bu görüntüden rahatsız olduğunu ifade etti.

Yaylanın eskiden daha güzel olduğunu dile getiren Adem Kamber de insanların salıncaklarını bir gelir kapısı haline getirdiğini söyledi. Bölgede oldukça fazla salıncak olduğunu belirten Kamber, daha önceden horon oynanacak yerler olduğunu fakat bu yapılaşma yüzünden horon oynanacak yer kalmadığının da altını özellikle çizdi.

İlginiz Çekebilir: Formulaz Tahta Araba Yarışları Yine Nefes Kesti

Paylaş

1 Yorum

  1. Pingback: Badara Yaylası Turistlerin Akınına Uğruyor! | Kuzeyden Haber

Yorum bırakın