Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanları Görevden Alındı

0

Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları terör bağlantıları nedeniyle görevinden alındı. Görevinden alınan başkanların yerine ise kayyum atandı.

Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanları Görevden Alındı

İçişleri Bakanlığınca, Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlı görevlerinden alındı. Bununla birlikte Diyarbakır’a Van’a Van Valisi Bilmez, Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Yaman belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan Resmi Açıklama

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ”Belediyeleri ülkemizin diğer bölgelerinden ayrı bir yönetim modelinin parçası haline getirmeye çalışarak Anayasamızın 3. maddesine açıkça tanımlanan, ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bir araç olarak kullanılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık tarafından yapılan bir diğer açılamada ise sağlık sorunu nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar verilen Ahmet Türk başta olmak üzere haklarında Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme suçları gibi birçok suçtan soruşturma ve kovuşturma yürütülen kişiler bazı belediyelerde bilerek ve isteyerek belediye başkan adayı gösterildiği belirtildi. Bu açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Belediye başkanı görevlendirmeleriyle belediyelerin sağladığı imkânları kaybeden bölücü terör örgütü ve onun güdümündeki siyasal uzantıları, militan bulma, maddi kaynak temin etme ve kendi tabanını yönlendirmedeki sıkıntıları çözmek adına 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerini kendileri açısından bir fırsat olarak görmüştür. Terör örgütü seçildikleri zaman kolay yönetebilecekleri, kendi güdüm ve yönlendirmesinde olacak kişilerin aday gösterilmesi için büyük çaba sarfetmiş, tutuklu olmasına rağmen sağlık sorunu nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar verilen Ahmet Türk başta olmak üzere haklarında Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Suçu ve Suçluyu Övmek suçlarından soruşturma ve kovuşturma yürütülen kişiler bazı belediyelerde bilerek ve isteyerek belediye başkan adayı gösterilmiştir.”

Kaynak: DHA

Paylaş

Yorum bırakın