Memur ve Memur Emeklisine Yeni Zam Teklifi

0

Hükümet, memur ve memur emeklisine yeni zam teklifinde bulundu. Bu doğrultuda hükümet, memur ve memur emeklisine 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni bir teklifte bulundu.

Memur ve Memur Emeklisine Yeni Zam Teklifi

Hükümet, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni bir teklifte bulundu.

3 milyon 200 bine yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek 5. Dönem Toplu Sözleşmesinin görüşleri hız kesmeden devam ediyor. Bu doğrultuda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı Ali Yalçın arasında Bakanlıkta beklenmedik bir görüşme gerçekleşti.

Gerçekleşen görüşmeyle birlikte Bakan Selçuk, Kamu İşveren Heyeti adına 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan bir teklifte bulundu.

Yeni Zam Teklifine MEMUR-SEN’den İlk Tepki

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan teklife karşı bir takım değerlendirmelerde bulundu. Yapılan teklifin yetersiz olduğunu dile getiren Yalçın, ”Müzakerelere uygun değildir” yorumunu yaptı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, aynı zamanda hükümetin yeni zam teklifine karşın yapmış olduğu değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi;

“Yeni teklif tepkilerimizin anlaşılmadığının gösteriyor. Başkanlar kurulumuzu gece acil toplayarak ilk teklifle ilgili değerlendirmemizi yaptık. Teklif yeterli zam oranlarını içermemesi nedeniyle müzakereye uygun görülmemektedir. Bu nedenle masanın sonuç ve çözüm üretmeme kapasitesinin sonuna kadar kullanılması düşüncesindeyiz. Olumlu yaklaşımlara rağmen hala ciddi bir mesafe alabilmiş değiliz.’

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın: Müzakere Süreci Uzatılmalı

Sürecin uzatılmasını belirterek açıklamasına devam eden Yalçın, ”Dün gece Kamu İşveren Heyeti Başkanı, maaş ve ücretlere ilişkin artış teklifini güncelledi. Masaya 2 puan daha konulmasını sağlayan yeni bir teklif sürece dahil edildi.

Diğer taraftan, toplu pazarlık sürecinin ilk oturumunda belirlenen çalışma takvimine göre müzakere evresinin yarın son günü. Bir başka ifadeyle uzlaşmak, anlaşmak ve toplu sözleşme imzalamak için kullanabileceğimiz bir buçuk günlük bir süremiz kaldı. Takvimde değişiklik yapılıp 2 gün müzakere süreci uzatılmalı. Şu an içinde olduğumuz nokta uzlaşma ve sözleşme imzalama eşiğinin dışındadır” dedi

Memurlar Hükümetten Ne Talep Ediyor?

Memur-Sen hükümette taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7 ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinden bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban seyyane aylığa 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Kaynak: AA

Paylaş

Yorum bırakın