Televizyon Karşısında Uyuyanlar Dikkat

0

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre aydınlık bir ortamda ya da televizyon karşısında uyumanın melatonin salımını azaltarak uyku kalite ve düzenini bozduğu belirtildi.

Televizyon Karşısında Uyumak Obezite Riskini Çoğaltıyor

Geceleri ışığa maruz kalma uykunuzu bölmekten daha fazlasını size yapabilir. Yapılan yeni bir araştırmaya  göre, kadınlarda kilo alımı ve şişmanlık riskini artırabileceğine dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra araştırmacılar, geceleri ışığa maruz kaldıklarını bildiren kadınların, geceleri ışığa maruz kalmayan kadınlara kıyasla, yaklaşık altı yıl boyunca kilo alma ve obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu da belirtiyor.

Araştırmalar doğrultusunda rastlanan bulgularda söz konusu bu tezi doğruluyor. Bu bulgulara göre, geceleri ışığın sağlık için kötü olabileceği düşünülüyor. Söz konusu bu durum üzerine hayvanlar üzerinde bir takım araştırmalar yapan bilim insanları, gece ışığa maruz kalmanın uyku ve sirkadiyen ritimlerini bozabileceği, yeme davranışlarının değişebileceği ve aşırı kilo alımına sebep olabileceğine vurgu yapıyor.

Bunun yanı sıra daha önceden yapılan çalışmalarda da gece ışığa maruz kalma ile obezite arasında bir bağlantı bulunmuştu. Bununla beraber bu araştırmanın çoğu, gece yüksek seviyede ışığa maruz kalan gece vardiyasındaki çalışanlara yapıldı. Fakat bu kısımda gece yoğun ışığın insana kilo aldırıp aldırmayacağı ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Yeni çalışmada ise araştırmalar yaş aralığı 35-74 olan 44.000 kadını analiz ettiler. Çalışmaya başlanmadan önce katılımcıların ağırlığı kaydedildi. Daha sonrasında ise bu kişiler ortalama olarak 5.7 yıl boyunca izlendi.

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonunu Kulaklıkla Kullananlara Üzücü Haber!

Yapılan araştırma sonucunda geceleri ışığa maruz kalmanın iştah hormonlarını bozabileceği de belirtildi. Hal böyle olunca iştah hormonları bozulan kişilerin yiyecek tüketimi artacak. Daha sonrasında ise uyku süresi azalacak olan kişi, uzmanların söylediğine göre geceleri maruz kaldığı ışık yüzünden uyku veya stres hormonu bozulacağına da dikkat çekiliyor. Buna ek olarak ise yayınlanan raporda gece ışığa maruz kalmanın metabolizmayı olumsuz yönden etkileyebileceğinin de özellikle altı çiziliyor.

Kaynak

Paylaş

Yorum bırakın