Formulaz Tahta Araba Yarışları Yine Nefes Kesti

0

Formulaz tahta araba yarışları yine heyecanlı sahnelere ev sahipliği yaptı. Tahta araba yarışçıları saate 70 kilometre hıza ulaşarak izleyenlerin tabiri caizse nefesini kesti.

Formulaz Tahta Araba Yarışları Yine Nefes Kesti

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde bu yıl 11’incisi düzenlenen Formulaz tahta araba yarışları yine birbirinden heyecanlı sahnelere ev sahipliği yaptı.

Tunca Belediyesi ile Redbull tarafından bu yıl ”Arabam tahtadan inerim rampadan” sloganıyla düzenlenen ve ”Formulaz” adı verilen yarışlara toplamda 80 kişi hazırlamış olduğu tahta arabalarıyla katıldı. Yarışmacılar beşerli gruplar halinde yapılan yarışlara kendi tasarımları olan ve sırma teli dışında metale sahip olmayan tahta araçlarıyla birbirleriyle yarıştılar. Bu yarış sırasında aynı zamanda yarışmacılardan halk arasında ”kara lastik” olarak anılan lastik ayakkabıyı giymeleri zorunlu tutuldu.

Formulaz tahta araba yarışları

Yarışmanın Birincisi Kenan Sofuoğlu Oldu!

Bu yılki Formulaz tahta araba yarışlarına aynı zamanda AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’da katıldı. Safuoğlu katılmış olduğu yarışlarda ise 1’inci olmayı başardı. 5 kez dünya şampiyonu olan Sofuoğlu’nun tahta aracıyla yaptığı sürüş ise yöre halkı tarafınca ilgi ile izlendi.

Her yıl  Formulaz turnuvasına geldiğini belirten Kenan Sofuoğlu, ”Arabanın frenlerinde sorun var, dediler. Ben de ‘Frenleri sökün’ dedim. Yol boyunca lastiklerle fren yaptım, ayaklarım epey yandı. Lastiği ödünç aldım ama 1- 2 yarış daha yaparsam dayanmayacak. Çok güzeldi. Yağmur yağması yolları kayganlaştırdı o yüzden kontrollü geldim. Denemelerde çok hızlı gidersem arabanın kırıldığını gördüm bu yüzden yavaş gideceğim”  diye konuştu.

Sürücüler İçin Her Türlü Güvenlik Önlemi Alındı

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Formulaz’da yarışmacıların eğilimli yolda uçurumdan düşmemesi için yol kenarlarına saman balyalar yerleştirildi. Bunun haricinde güvenlik amacıyla yarışmacılar lastik ayakkabı, kıl çorap, kask, kolluk ve dizlik taktı.

Araçlar Saate 70 KM Hıza Ulaştı

Mekanik kısımları hariç herhangi bir metal parçaya sahip olmayan tahta araçlar 1600 metrelik parkuru tamamlayarak, bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı. Rampalarda 70 KM hıza ulaşmayı başaran taht arabalar  izleyenlerin tabiri caizse nefesini kesti.

Bu yılki Formulaz yarışlarında 2’inci olan Seyfullah Aytemiz de yarışmalara kırık arabaları tamir ederek başladığını belirtip, “Küçüklüğümden bu yana tahta araba ile hep kaydım. Daha önceden kenarda bıraktıkları kırık arabaları toplayarak, tamir ettim. 2’nci oldum, ben de çok şakınım. Herkes bana yolda kalırım, diye bakıyordu ben ise 2’nci oldum, çok mutluyum”  ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En İlginç Müzelerden Biri Uzungöl’de Açıldı

Paylaş

Yorum bırakın