Kurduğu Sistemle Sudan Ucuz Elektrik Üretti

0

Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı dere yatağına kurduğu hobi amaçlı sistemle sudan ucuz elektrik üretmeyi başardı.

Sudan Ucuz Elektrik Üretmeyi Başardı

Ordu’nun Kumru ilçesine bağlı Eskiçokdeğirmen Mahallesinde yer alan dereye kurulan sistemle bir evin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanıyor. Hobi amaçlı başlamış olduğu elektrik işleriyle ilgilenen Kumru Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Arıncı, hem hobi hem de bir nebze elektrik faturalarını düşürmek amacıyla dereye bir sistem kurmak istedi.

Yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bazı parçalarını kendisinin yaptığı sistemi mahalledeki evininin 50 metre aşağısındaki dereye kuran Arıncı, ilk aşamada 12 ila 48 volt değerinde elektrik üretmeyi başardı. Arıncı’nın söylediklerine göre söz konusu bu düşük bütçeli sistemde dinamo, çark, şarj kontrol cihazı akü ve kablolarının kullanıldığı görmekteyiz. Elde edilen 12 voltluk elektrik ile beraber evinin dış cephe aydınlatmasını bu sistem üzerinden sağlayan Arıncı, böylece elektrik faturasında da tasarruf ediyor.

Sudan Ucuz Elektrik

Tamamen Amatörce Yapıldı

Konuyla ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Kumru Belediye Başkan Yardımcısı,  bu sistemi internetten yaptığı araştırmalar sonrasında tamamen amatör bir şekilde yaptığına da özellikle dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra elektronik işlerine ilgisi olmasından dolayı sistemi kurduğunu belirten Arıncı, ayrıca bu sistemin üretmiş olduğu elektriğin kendisine yeterliği olduğunu da belirtiyor. Üretilen elektriğin kendisine yeterli olduğunu ifade eden Arıncı ayrıca açıklamasında, ‘‘Parçaları bir araya getirerek elektriği ürettik. Yeryüzünde hareketi olan her şey mutlaka enerji üretiyor. Biz de sudan elektrik nasıl üretebiliriz? Diye düşündük ve bunu denedik. Burada kurulan sistem ile 12-48 volt arası elektrik üretilebiliyor. Devir 200-300 arasında olduğu zaman ortalama 12-15 volt, daha fazla olduğu zaman 48 volta kadar elektrik üretebiliyor. Oradaki elektriği toprağa gömülü olan siyah kablo ile eve kadar ulaştırdık, burada da yakmaya çalışıyoruz” ifadelerine de yer verdi.

Arıncı’nın Hedefi Projeyi Geliştirmek

Geliştirmiş olduğu projeyi elindeki imkanlar dahilinde daha da geliştirmek istediğine dikkat çeken Arıncı, bu sistemden komşularının da faydalanmasını istiyor. Bu sistemi büyütmek istediğini de belirten Arıncı, ”İlerleyen zamanda benim temel projem daha geliştirmek. Burası Eskiçokdeğirmen Mahallesi olduğundan eskiden değirmen ve su çok vardı. Ben de ilerleyen zamanda buraya bir değirmen sistemi kurup 10 kw kadar elektrik üretip evin ve birkaç hanenin elektriğini sağlayabiliriz. İlerleyen zamanda komşularımıza da elektrik verebiliriz. Ama bunun için de biraz maliyet gerekiyor, parayı fazla tutan bir sistem. Benim kurduğum sistem düşük maliyetle ile oldu” 

İlginizi Çekebilir: İnsanlar Ağaç Evde Konaklamak İçin Sıraya Girdiler

Paylaş

Yorum bırakın