Üniversite Kayıt İşlemleri Başladı! E Kayıt Nasıl Yapılır?

0

Üniversite kayıt işlemleri elektronik kayıt ile başladı. Belirtilen takvime göre e-kayıt işlemleri 16-21 Ağustos tarihleri arasında ”turkiye.gov.tr” adresi üzerinden yapılacak. Peki, e kayıt nasıl yapılır? Üniversiteler için e kayıt zorunlu mu?

Üniversite Kayıt İşlemleri Başladı!

Yerleştirme sürecinde üniversitelere yerleşen adaylar internet üzerinden kayıtlarını gerçekleştirebileceği YÖK tarafından duyuruldu. E kayıt işlemleri, E-Devlet sistemine giriş yapılarak gerçekleştirilebilecek. Bu kısımda öğrenciler E-Devlet kapısı üzerinden ”Üniversite e-Kayıt” uygulamasına tıklayarak, ”https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” adresi üzerinden 21 Ağustos saat 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

E Kayıt Nasıl Yapılır?

E Kayıt nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak, öğrenciler yukarıda belirtiğimiz adres üzerinden elektronik kayıt işlemlerini yapabilecek. Bunun yanı sıra elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar ile açık öğretim programları dahil edilmeyeceğini de belirtelim.

Üniversiteye yerleşen öğrenciler ”https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit”sayfasına E-devlet şifreleriyle giriş yapıp, kazandıkları üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.  Bu kısımda ise adayların e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine dair yazıyı ekran görmeden sistemden çıkmamaları da gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencilerin e-kayıt işlemi tamamlanamayabilir. Aynı zamanda e-kayıt işlemi başarıyla tamamlanmadan sistemden çıkış yapan bireylerin kayıtları sistemde gözükmediğinden dolayı, bu kişiler ders kayıt işlemlerinde bir takım sorunlar ile karşılaşabilir. Bu kısımda işleminizin tamamlandığına oldukça dikkat edin.

E-kayıt işlemlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirildikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak olan tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek kendilerinden istenen belgeleri kayıt olacakları okulun öğrenci işleri yetkililerini sunmaları da gerekmektedir. Bu kısımda ise öğrenciler kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos  tarihleri arasında gerçekleştireceğini de belirtmekte yarar var. Peki, üniversite kayıt belgeleri neler?

Üniversite Kayıt Belgeleri Neler?

  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • Üniversiteye kayıt olacak aday, ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösteren resmi belge
  • 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  • Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

İlginizi Çekebilir: 2019 KYK Yurt Ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Paylaş

Yorum bırakın