Türkiye’nin En İlginç Müzelerden Biri Uzungöl’de Açıldı

0

Türkiye’nin en ilginç müzelerinden biri olan Dursun Ali İnan Müzesi Karedeniz ve Ülke Turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Trabzon Uzungöl’de açıldı. 

Dursun Ali İnan Müzesi Trabzon Uzungöl’de Açıldı

Dursun Ali Müzesi, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de Kurban Bayramı’nın ilk günü açıldı. Birbirinden ilginç taşların sergilendiği müzede aynı zamanda, ağaç köklerinden yapılan haycan figürleri ve tarihi eserlerde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Karadeniz Bölgesi Hakkında Antik Tarihi Bilgiler

Toplamda 3 bin 750 metrekarelik alanda 3 bölümden oluşan Dursun Ali İnan Müzesi, turizmci Dursun Ali İnan’ın 25 yıldır topladığı 2 bin 300 tarihi esere, ağaç köklerinden yapılan hayvan figürlerine ve dekoratif eşyalara ev sahipliği yapıyor.

3 farklı bölümden oluşan müzenin ilk bölümü Uzungöl’ün geçmiş tarihinin sergilendiği içinde yaşam malzemelerinin bulunduğu ahşap evden oluşuyor. Müzenin inşa edilen ikinci bölümünde ise, 2 bin 300 tarihi eser ve yaşam malzemeleri ile Dursun Ali İnan tarafınca 25 yılda el işçiliği yaptığı hayvan figürleri ve dekoratif eşyalar sergileniyor. Bunun yanı sıra bu bölümde ülkemizin çeşitli yerlerinden toplanan 150 çeşit farklı renkteki taş örnekleri de ziyaretçilere gösteriliyor.

Müzenin ilgi çekici bir diğer detayı ise dünyada ilk defa yapılan Android bir Kemençi heykeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu heykel kemençe çalıp türkü söylerken gözleri, ayakları, parmakları, kafası ve bütün vücudu müziğin ritmine göre hareket ediyor. Gelen ziyaretçiler ise bu heykeli ilgi ile karşılıyor.

Türkiye'nin en ilginç müzesi Uzuıngöl

Dursun Ali İnan: Türkiye’nin En İlginç Müzesini Açtık

Konuyla ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Dursun Ali İnan, açıklamasında Türkiye’nin en ilginç müzesini de açtıklarını özellikle vurguluyor. Bu konuyla ilgili İnan’ın yapmış olduğu açıklama ise şöyle;

”Ağaç, taş ve tarihi eserlerle toplam 3 bin 750 metrekare alanda yaptığımız müzede 2 bin 300 tarihi eser ve yaşam malzemeleri ile 25 yılda el işçiliği ile ağaç köklerini birer sanat eserine dönüştürdüğümüz figürler ile ülkemizin değişik yerlerinden topladığımız 150 çeşit farklı renkte taş örnekleri bu bölümün en önemli kısımlarını oluşturuyor. Ayrıca Uzungöl’ün geçmiş yaşantısını sergilediğimiz ahşap Uzungöl evi bulunuyor. İnsanlığın ortak tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkarak önemli bir görevi yerine getirdik. Uzungöl bu müzeyle kültürsanat anlamında daha kıymetli bir yer haline geldi.”

Türkiye'nin en ilginç müzesi Uzuıngöl

Kaynak

Paylaş

Yorum bırakın