Sigaradan Alınan Asgari Maktu Vergi Tutarı Artırıldı

0

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı üzerinde yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeyle beraber sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 0.2895 TL’den 0.3899 TL’ye çıkartıldı. Böylece paket başına alınan asgari maktu vergi tutarı 5.8 liradan 7.8 liraya yükseldi.

Sigaradan Alınan Asgari Maktu Vergi Tutarı Artırıldı

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yükseltildi. Resmi Gazete’de yayımlanan 1424 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan bilgilere göre bir paket içinde yer alan her sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 0.2895 liradan 0.3899 liraya yükseltildi.

Yaşanan bu artış sonrasında ise sigaradan paket başına alınan asgari maktu vergi tutarı 5.8 liradan 7.8 liraya yükseldi. Resmi Gazete’de aynı zamanda sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0.4539 TL olarak açıklandı. Söz konusu bu oranların ise yerini koruduğunu görmekteyiz.

sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı

Resmi Gazete üzerinden yayımlanan listede aynı zamanda ”Tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar ve sigarillolar” adı altında yer alan ürünün yüzde 40 olan ÖTV oranı ise aynı gümrük tarife istatistik pozisyonundaki diğer ürünler arasında dahil edilerek yüzde 67’ye çıkartıldı.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz Temmuz ayında sigarada asgari maktu vergi tutarı 0.2679 liradan 0.2895 liraya yükseltilmişti. Bu gelişmeyle beraber Türkiye’de sigara satan iki büyük gruptan birinin sigaralarına 3 TL zam gelmişti. Grubun sattığı en pahalı sigara ise 18 TL olmuştu.

Asgari Maktu Vergi Nedir?

Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur. Sigaranın perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır. Daha sonrasında ise bulunan rakam asgari maktu vergiden büyük ise çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

Paylaş

Yorum bırakın