Uzmanlardan Sahte Sitelerle Dolandırıcılık Uyarısı

0

Uzmanlar, sahte sitelerle dolandırıcılık yapmaya çalışan bilgisayar korsanları konusunda vatandaşları uyardı.

Uzmanlardan Sahte Sitelerle Dolandırıcılık Uyarısı

Uzmanlar bilgisayar korsanlarının yeni dolandırıcılık yöntemi konusunda vatandaşlara bir takım uyarıda bulundular. Bu kısımda yapılan açıklamayla korsanların ÖSYM, E-Devlet kapısı ve bazı özel bankalar gibi önemli kurumların sitelerinin birebir kopyasını hazırlayan bilgisayar korsanlarının şüpheli linklerle ulaştıkları sayfalara dikkatsizlik sonucu kişisel bilgileri giren vatandaşları dolandırdığı gözler önüne serildi.

İlginizi Çekebilir: Dolandırıcıların Ücretsiz İnternet Tuzağına Düşmeyin!

Bilgisayar korsanları, kopya sitelere ve internet tabanlı uygulamalara kimlik numaralarıyla şifrelerini yazan vatandaşlar adına banka kartı ve kredi kartı başvurusu yapabiliyor. Bunun yanı sıra kimlik bilgilerini çaldıkları vatandaşların üzerine hayali şirket açan dolandırıcılar, aynı zamanda yine aynı kişiler üzerinden telefon hattı da alıyor.

Sahte sitelerle dolandırıcılık

Konuyla ilgili AA muhabirine bir takım açıklamalarda bulunan Bilişimciler Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Durankaya, internet üzerinden sınav sonuçları, bankacılık işlemleri, sağlık bilgileri sorgulama ve alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu kısımda kişisel verileri barındıran bazı finansal işlemler yapılmak istenildiğinde arama motorlarının kullanılmaması gerektiğini kaydenden Durankaya, ”İnternet gezgininin adres çubuğuna yapacağımız işlemle ilgili adresleri yazmalı, herhangi bir sitede bulunan linki kullanarak ilgili siteye erişim sağlıyorsak adresin doğruluğunu mutlaka kontrol etmeliyiz. Örneğin ÖSYM’den sınav sonucu sorgulayacaksak, ‘http://www.osym.gov.tr’ adresine gittiğimizden emin olmalıyız” uyarısında bulundu.

Kullanıcıların doğru sayfaya erişim sağlandığını teyit etmesi konusunda da uyaran Durankaya, bilgi girişi yapılacaksa mutlaka adres çubuğundaki kilit simgesinin kapalı olduğunun görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Durankaya, kapalı kilit simgesinin üzerinde sertifikanın geçerli ve bir kuruma ait olduğunun kontrol edilmesini de istedi.

Kısaltılmış Site Linklerine Dikkat Edin!

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Durankaya, sertifikası olmayan sitelere asla kişisel bilgilerin girilmemesi ve alışveriş yapılmamasını tavsiye etti. Açıklamanın devamın ise Durankaya şu ifadelere yer verdi:

“Adres çubuğuna yazılan site adındaki karakter ve uzantısı ile iletişim bilgileri kontrol edilmeli. Örneğin sahte sitelerde genellikle adres ve telefon bilgileri bulunmaz. Bulunuyorsa da cep telefonu veya basit bir mesaj gönderme formu bulunur. Ayrıca, Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya sitesinde uzun bağlantılı adresler (URL) yerine ‘TinyURL. Bit.ly’ şeklinde kısaltılmışları kullanılmaktadır. Kısaltılmış URL’ler gerçekleri sakladığı için bunlara tıklandığında yönlendirilen adresteki bilgileri kontrol ederek, sitenin sahte olup olmadığını anlayabiliriz.”

Kaynak: AA

Paylaş

Yorum bırakın