İnsanlar Ağaç Evde Konaklamak İçin Sıraya Girdiler

0

Artvin’in Arhavi ilçesinde yer alan ağaç evde konaklamak için insanlar tabiri caizse birbirleriyle yarışıyorlar.

İnsanlar Ağaç Evde Konaklamak İçin Sıraya Girdiler

İzmir’de kendisine ait olan şirkette yöneticilik yapan inşaat mühendisi Osman Kaba, 4 yıl önce işlerini çocuklarını devrederek memleketi Artvin’e geri döndü. Yaz aylarında oturmak için evinin yanın kameriye yapmak isteyen Osman Kaba, sıra dışı bir işe imza attı.

İlginizi Çekebilir: Karadeniz’de Gezilecek Doğa Harikası Yerler

Kaba, ıhlamur ağaçlarının gövdesine, yerden 10 metre yükseklikte 30 metrekarelik bir ağaç ev inşa etti. Çelik halat üzerine kurulan 20 metre uzunluğundaki asma köprü ile çıkılıp inilen ev ahşap direklerle desteklendi. Kaba, yerden 10 metre yükseklikte olan ahşap eve ise Lazca’da ”can yoldaşım” anlamına gelen ”Şurimşine” adı verdi.

Sosyal medyanın yardımıyla ünü yayılan ağaç evi görmek isteyenler, Arvin’in Arhavi ilçesine akın etmeye başladılar. İnsanlardan gelen talepler üzerine evi konaklama tesisine dönüştüren Osman Kaba, rezervasyonlar almaya başladı.

Yayılan ıhlamur kokusu insanların dikkatini çeken ahşap evde konaklamak isteyen rezervasyon yaptırmak için sıraya girdiler. İçerisinde bir adet yatak, masa ve sandalye bulunan ağaç evde tuvalet ve banyoda yer alıyor.

Ağırlık olarak çiftler tarafından ilgi gören evde ayrıca kırmızı deri kaplama özel bir yatakta müşterileri karşılıyor. Çatışı cam olan ve yatarken gökyüzünü seyredebileceğiniz ağaç evde ayrıca kuş seslerinin eşliğiyle de keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Taleplerin oldukça yoğun olduğunu ve bir aylık rezervasyonların şimdiden yapıldığını belirten İşletmeci Murat Özgen, ”İnsanlar ağacın üzerinde kalmak için rezervasyon yaptırıyorlar. Yoğun bir ilgi var. Önümüzdeki bir ayında rezervasyonları yapıldı, yer yok. İnsanlar yattığı yerden doğayı yaşıyorlar. Güneşin doğuşunu ve batışını seyrediyorlar. Yağan yağmuru seyrediyorlar. Sabahları ise kuşların sesleriyle uyanıyorlar. İnsanlar mutlu oluyorlar” dedi.

Türkiye’de çok sayıda ağaç ev olduğunu belirten Osman Kaba ise yapmış olduğu açıklamada, ”Bunu yaparken İskandinav ülkelerinden esinlendim. Değişik bir şey oldu. Bazıları gece uyurken sallanıyor diye korkuyor, bazılarının ise çok hoşuna gidiyor. Sonuçta ağaç biraz sallanabilir ama çok sağlam. Yağmur, kar, gökyüzü ve yıldızları seyretmek için üstünü açık yaptım. Değişik bir şey oldu, beğenildi. Yeşil ağaç yapraklarının ıhlamur çiçeklerinin içerisinde bir ağaç evimiz oldu. Çok sayıda talep alıyoruz İl dışından hatta yurt dışından. Farklı bir konsept oldu. Otel odası değil köy evi değil. Aileler gelip burada eğleniyor ve mutlu ayrılıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: CNN

Paylaş

Yorum bırakın