Fındık Üreticileri Halinden Memnun!

0

Ordulu fındık üreticileri, yapmış olduğu açıklamaydla beraber hasat önceli açıklanan taban fiyattan dolayı oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Fındık Üreticileri Halinden Memnun!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın fındık taban fiyatının Giresun kalite için 17, levant kalite için 16.50 TL olarak açıklanması, fındık üreticileri tarafından olumlu karşılandı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Perşembe ilçesine bağlı Efirli Mahallesi’ndeki bir fındık bahçesinde Anadolu Ajansı’na bir takım açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir: 2019 Fındık Alım Fiyatları Belli Oldu

Açıklamasında, daha önceki sezonlarda fındık üreticilerinin ürününün satış fiyatını bilmeden bahçeye girdiğini anımsatan Soydan, bu durumum fındık üreticisini olumsuz etkilediğini vurguladı. Daha sonraysa açıklamasına devam eden Soydan, ”Sezona girmeden önce üreticilerimiz ‘Fındığını kaça satacak? Nasıl yapacak? Acaba işçi parasını kurtaracak mı? Maliyetlerini alacak mı?’ diye tedirginlik içerisindeydi. Üreticilerimiz şu an uzun yıllardan sonra hasat başlamadan önce fiyatları öğrendi ve kaça satacağını da biliyor. Bu açıdan fiyatların erken açıklanmasından dolayı çoğu üreticimiz huzurlu.” ifadelerine yer verdi.

Hasat öncesi fiyat açıklanmasının üretici tarafından olumlu karşılandığını da belirten Soydan, “Üreticiler ürününü en azından 16,5, 17 liradan satacağına kesin gözüyle bakıyor. Üretici bahçeye bu fiyatları bilerek girmesinden dolayı mutlu ve huzurlu bir şekilde şu anda gülerek ve oynayarak fındığını topluyorlar.” dedi.

Fındık Üreticileri

Üreticiler Fiyattı Olumlu Karşılıyor

Efirli Mahallesi’ndeki üreticilerden biri olan Orhan Mağden, hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın fiyat açıklamasından memnun olduğunu belirterek konuyla ilgili bir takım değerlendirmelerde bulundu.

Mağden açıklamasında ”Açıklanan 16,5 lira çok güzel bir fiyat. Biz üreticiler açısından bu son derece memnuniyet verici. Şu anda ürünümüzü kaça satacağımızı bildiğimiz için huzur içerisinde fındığımızı topluyoruz. Elimize ne kadar para geçeceğini hemen hemen tahmin edebiliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Yorum bırakın