Karadeniz’de Gezilecek Doğa Harikası Yerler

0

Yaz sıcağından bunaldıysanız tam size göre bir liste ile karşınızdayız. Bu konumuzda sizler için Karadeniz Gezilecek Yerler listesini derledik. Ağırlık olarak Orta Karadeniz’den oluşan listemizde sizleri birbirinden güzel yerler bekliyor. İşte karşınızda Karadeniz’de gezilebilecek en güzel yerler!

Karadeniz Gezilecek Yerler Listesi

Siz değerli KuzeydenHaber okuyucuları için Karadeniz’de gezilebilecek doğa harikası yerleri bir araya getirdik. Şimdi arkanıza yaslanın ve oksijeni bol bu yeşil cennetlere doğru bir yolculuğa çıkalım.

Karadeniz Gezilecek Yerler Ordu Ulugöl

Ulugöl –  ORDU

7 metre genişliğinde ve 80 metre derinliğinde olan Ulugöl, Ordu’nun Gölköy ilçesine bağlı Haruniye ile Süleymaniye köylerinin sınırları içerisinde yer alıyor. 2009 yılında tabiat parkı ilan edilen Ulugöl, her yönüyle gelenleri kendine hayran bıraktırıyor. Hemen aşağıdan daha önceden Ulugöl ile ilgili hazırlamış olduğumuz habere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin En Uzun Ömürlü İnsanlarının Yaşadığı Yer : Ordu Ulugöl

Şahinkaya kanyonu

Şahinkaya Kanyonu – SAMSUN

Orta Karadeniz’in güzel yerlerinden biri olan Şahinkaya Kanyonu, şu sıralar ekstrem sporcuların ilgisi haline gelmiş durumda. Türkiye’nin en büyük ikinci kanyon olan Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Nehri üzerinde 1.5 kilometre uzunluğa ev sahipliği yapıyor.

Coğrafi yapısı nedeniyle şu sıralar ekstrem spor severlerin uğrak mekanı haline gelen kanyonda, ziyaretçiler kano ve kaya tırmanışı, yüksekten serbest atlayış gibi faaliyetleri gerçekleştiriyorlar. Eğer, bu tarz sporlara ilginiz var ise Türkiye’de en güzel yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Küpkaya Kanyonu

Küpkaya Kanyonu – ORDU

Orta Karadeniz’in bir başka güzelliği ise Ordu’da yer alan Küpkaya Kanyonu olarak karşımıza çıkıyor. Serin ve sakin bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak mekanı olan Küpkaya Kanyonu, Ordu’nun merkezinden 32 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve Ulubey ilçesinin sınırlarında bulunuyor. Burada ise balık tutabilir, kano yapabilir veya serinlemek için yüzebilirsiniz.

Budak Kanyonu Karadeniz Gezilecek Yerler

Budak Kanyonu – ORDU

Çamaş Kanyonu olarak da bilinen Budak Kanyonu, toplamda iki kilometre uzunluğa sahip. Özellikle ilk 500 metresi oldukça dar ve vahşi olan bölge ancak profesyonel kanyoncular tarafından geçilebiliyor. Dik patikalardan oluşan doğa harikasına Ordu’nun Fatsa ilçesinde Kabakdağı Köyü yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Kabakdağı Köyü

Kabakdağı Organik Tarım Köyü – ORDU

1877 Osmanlı – Rus savaşından sonra Batum civarında göç edenler bu bölgeye yerleşmişti. Fatsa’ya 9 kilometre uzaklıkta olan bu köy,  2001 yılından beri organik tarım ve ekoturizm çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Pazarsuyu deresi

Pazarsuyu – Giresun

64 kilometre uzunluğundaki Pazarsuyu Deresine ev sahipliği yapan köy rafting sevenlerin uğrak noktası haline gelmiş durumda. Bunun yanı sıra doğal güzelliğiyle dikkat çeken köyde birbirinden güzel fındık bahçeleri de ön plana çıkıyor.

Tamzara Mahallesi

Tamzara Mahallesi – Giresun

Kelkit Vadisi’nden geçen tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Tamzara Mahallesi, Orta Karadeniz’e gideceklerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Birbirinden güzel tarihi evleri, sokakları ve çeşmeleriyle adeta görsel bir resital sunan Tamzara Mahallesi güzelliği ile Karadeniz Gidilecek Yerler listemizde yer almayı başarıyor.

Turnasuyu vadisi

Turnasuyu Vadisi – ORDU

UNESCO listesine aday olan Turnasuyu vadisi ilk merkezine yakın ve keşif gezileri için ideal bir yer olarak bizleri karşılıyor. 60 kilometrelik bir yürüyüş rotasına da ev sahipliği yapan  vadı doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor.

Almus – Tokat

Tokat’ın doğusunda, Sivas’ın kuzeyinde yer alan Almus huzurun başkenti olarak biliniyor. Burada ise yapabileceğiniz aktiviteler ise Baraj Gölü’nde balık tutabilir ya da kıyısında piknik yapabilirsiniz.

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası

Yine serin ve doğa ile iç içe bir tatil yapmayı planlıyorsanız, Gölyanı Yaylasına kesinlikle gitmenizi öneririz. Saklı bir cennet olan Gölyanı Yaylası, gölün hemen yanında yer alan şirin bir yerleşim yeri. Gölün kıyısında yer alan ahşap evleriyle film setlerini andıran bu yerde rüzgarın fısıltısıyla huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet Seyahat 

Paylaş

Yorum bırakın