Yaşlandırma Uygulaması Kullanıyorsanız Dikkat!

0

Son döneme damgasını vuran FaceApp yaşlandırma uygulaması veri hırsızlığı ile suçlanıyor. Belirtilenlere göre söz konusu uygulama 150 milyon kullanıcının verisini Amerika’da saklıyor. İşte detaylar…

FaceApp Yaşlandırma Uygulaması Kullanıyorsanız Dikkat!

Rusya’nın St.Petersburg şehrindeki bir şirket lan Wireless  Lab tarafından geliştirilen FaceApp yaşlandırma uygulaması, bildiğiniz üzere son günlerde sosyal medyaya damgasını vurmayı başarmıştı. Herkes tarafından bilinen ve popüler hale gelen uygulamanın kullanıcıların verilerini topladığı, üçüncü taraflarla paylaştığı ve reklam amaçlı kullandığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir: Dolandırıcıların Ücretsiz İnternet Tuzağına Düşmeyin!

İlk olarak 2017 yılında yayınlanan akıllı telefonlara indirilen uygulama, görüntü işleme teknolojisiyle çalışıyor. Bu uygulamada fotoğrafınızı çekiyorsunuz veya galeriden yüklüyorsunuz. Daha sonrasında ise birkaç dokunuşla fotoğraflarınızı filtreden geçiriyorsanız. Sadece birkaç dokunuş ile sizi 70’li yaşlara getiren bu uygulama aynı zamanda saç stilinizi değiştirmek ve gözlük takmak gibi filtrelere de ev sahipliği yapıyor.

FaceApp yaşlandırma uygulaması

Hiç bir ücret ödemeden eğlenebileceğiniz uygulama bu yüzden dolayı son zamanlarda viral hale gelmişti. İşin içine dünyaca ünlü yıldızlarda girince bahsi geçen uygulama daha da popüler hale gelmişti. Sizde sosyal medyada ünlülerin yaşlandırılmış görsellerine illaki denk gelmişsinizdir.

Bu kısma kadar söz konusu uygulamanın eğlenceli yüzünü siz değerli okurlarımıza aktardık. Şimdi de asıl kısma geçelim. Şunu bilmeniz gerekiyor ki ‘‘Aldığınız hizmet karşısında herhangi bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz”

Buna örnek olarak Google’ı gösterebiliriz. Bildiğiniz üzere Google tek bir tık ile bizlere dünyanın bilgisini tamamen ücretsiz bir şekilde sunuyor. Fakat, buna karşı Google bizleri birer reklam ürünü olarak kullanıyor. FaceApp ise Google’ın yapmış olduğu reklam işinin küçük boyutlusunu gerçekleştiriyor.

Kısacası belirtmek gerekirse FaceApp yaşlandırma uygulaması, sizin bilgilerinizi alıyor ve bu bilgilerinizi üçüncü taraflarla ve reklam verenlerle paylaşıyor. Eğer uygulamayı indirirken dikkat ederseniz sizden birçok izin isteniyor. Bu izinler arasında kamera, çekilen fotoğraflar, videolar, cihaz içeriğini görüntüleme gibi detaylar yer alıyor. Tabi, bunlar alınan izinlerin bazıları. Uygulamanın mağazasına girerek bahsettiğimiz bu izinlere daha yakından göz atabilirsiniz.

FaceApp yaşlandırma uygulaması

FaceApp Hangi Verileri Elinde Tutuyor?

Son paylaşılan verilere göre FaceApp, 150 milyon kullanıcının kişisel verisini elinde bulunduruyor. Bu veriler arasında başta fotoğraflarınız yer alıyor. Bunun dışında ise uygulama içerisinde ki kişisel verileriniz, telefon bilgileriniz, tarayıcı bilgileriniz, seri numaranız, IP adresiniz gibi önemli verilerde yer alıyor.

Paylaş

Yorum bırakın