Uzmanlardan Tatil Kalbi Sendromu Uyarısı!

0

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr Barış Çaynak, Kurban Bayramı’nda vatandaşları Tatil Kalbi Sendromu konusunda uyardı. 

Kurban Bayramı’nda Tatil Kalbi Sendromu’na Dikkat!

Prof. Dr Barış Çaynak, uzun tatillerde aşırı yemek ve uyku düzeninin bozulması gibi nedenlerle ortaya çıkan Tatil Kalbi Sendromu konusunda önemli uyarılarda bulundu. Tatil Kalbi Sendromu, Türkiye’de adı pek duyulmasa da özellikle uzun tatil dönemlerinde hayati önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir: Türk İnsanının Ağrılarının En Önemli Nedeni Belli Oldu

İngilizce’de ”Holiday Heart Syndrome” olarak bilinen sendrom aslında 40 yıldır tıp literatüründe yer alıyor. Söz konusu hastalık daha önce hiç kalp şikayeti olmayan bir bireyin kalbinde, tatilde aşırı yiyecek ve alkol tüketilmesi nedeniyle ciddi ritim bozukluğunun oluşması anlamına geliyor.

Tatil Kalbi Sendromu

Tatil Kalbi Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Tatil Kalbi Sendromu, ritim bozukluğunun haricinde bayılma, bilinç kaybı gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Bahsi geçen bu sendrom, tek başına ölümcül bir sendrom olmadığını da özellikle belirtelim. Fakat, söz konusu bu sendroma eşlik eden nefes darlığı, baş dönmesi, göğüste baskı hissi, bilinç kaybı, bayılma ve çarpıntı gibi durumların görülmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Söz konusu bu durum kalp yetmezliği hatta felce kadar gidebilir.

Tatil Kalbi Sendromu Nelere Yol Açıyor?

Tatil döneminde doğal olarak hepimizin beslenme düzeni bozuluyor. Hal böyle olunca her zaman yediğimizden daha fazla yemek yiyor ve normalinden daha fazla alkol tüketiyoruz. Bu yüzden dolayı da kanımızdaki serbest yağ asitlerinin artmasına neden oluyor. Bu durumda kalpte ani ve sebepsiz ritim bozukluğunun temelini oluşturuyor.

Meydana gelen bu ritim bozukluğu ise daha çok kalbin kulakçıklarının ritmini kaybetmesi olarak karşımıza çıkıyor. Tatil Kalbi Sendromu’nun etkileri ise alkol kullandıktan ilk 48 saat içerisinde ortaya çıkıyor. Tabi, alkol kullanımı bıraktıktan sonra söz konusu bu sendromun etkilerinin ortadan kalkacağını da belirtmekte yarar var.

Tatil Kalbi Sendromu

Tatil Kalbi Sendromu Kalp Krizine Benziyor Mu?

Kalp krizine benzer belirtilere ev sahipliği yapan sendrom, ritim elementlerinin dengesinin değişmesiyle ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da kalpte ritim bozukluğu ortaya çıkıyor. Fakat, bu tür çarpıntılar her ne kadar önemsiz olsa da devam eden bu ritim bozukluğu zamanda kalp içerisinde pıhtı oluşumu da sebep oluyor.

Oluşan pıhtı da beyne atar ve inme ortaya çıkar. Bu nedenden dolayı uzmanlar bu tür çarpıntıların bir an önce tedavi altına alınmasını da öneriyor. Kısacası, bu tür çarpıntıları göz ardı etmemekte yarar var.

Kaynak: Sözcü

Paylaş

Yorum bırakın