2019 KYK Yurt Ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

0

2019 KYK yurt ve burs başvuruları milyonlarca üniversite öğrencisi tarafından merakla bekleniyor. Peki, 2019 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlıyor?

2019 KYK Yurt Ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Bildiğiniz üzere üniversite kayıtları bayramın hemen sonrasında 19 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Bu gelişmeyle beraber aynı zamanda öğrenciler 2019 KYK yurt ve burs başvurularının ne zaman başlayacağını da merak ediyorlar.

Henüz, yetkili ağızlar tarafından yurt ve burs/kredi başvurusu işlemleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat, yurt başvuruları ÖSYM yerleştire işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr adresi üzerinden duyurulacağını da belirtmekte yarar var.

2019 kyk ve burs başvuruları ne zaman başlayacak

Yurt başvuruları ise E-Devlet üzerinden yapılıyor. Bu sebepten dolayı E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler kimliği ile beraber kendilerine en yakın  olan PTT şubelerine gidere E-Devlet şifresi almaları gerekiyor veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine sahip olmaları da gerekiyor. Aksi taktirde bu öğrenciler burs ve yurt başvurusu yapamayacağını da belirtelim.

Yurt Ücretleri Ne Zamana Kadar Ödenmesi Gerekiyor?

Öğrenciler ilk kayıt ücretini ödedikten hemen sonra her ayın son  iş günü saat 16:00’ya kadar o  ayın yurt ücretini gerekli müdürlüklere ödemesi gerekmektedir.

2019 kyk ve burs başvuruları ne zaman başlayacak

Öğrencilerin Yurtlarda Barınma Şartları Nelerdir?

Tüm bunların haricinde öğrencilerin yurtlarda barınma şartları da açıklandı. Buna göre öğrenciler yurtlarda barınabilmeleri için aşağıdaki şartları yerine getirmek zorunda. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri açıklanan şartlar ile baş başa bırakalım.

– Yurda yerleşecek öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

– Öğrencinin ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi,

Barınacak olan öğrencinin, taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkümiyeti bulunmaması,

– Öğrencinin cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

– Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması

– Öğrencinin toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması,

Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması gerekir.

Paylaş

Yorum bırakın