Dijital Noter İle Türkiye’de Yeni Bir Dönem Başlıyor!

0

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamayla beraber Dijital Noter dönemi başlıyor. Peki, Dijital Noter nedir? Ne gibi yenilikleri bize sunacak? İşte detaylar…

Dijital Noter Uygulaması Başlıyor!

Hukuki muamelelere muteberlik, kuvvet kazandırmak için bunları hazırlamakta ya da hazırlanışları tescil etmekle görevli kurum olan noterler, özellikle ülkemizde araç ve konut satışı gibi işlemleri gerçekleştirmek adına sıklıkla kullanıyorlar.

E-devlet sayesinde insanlar devlet kurumlarına gitmeden işlemleri dijital ortamda gerçekleştirirken, noterler ne yazık ki bir türlü dijital çağa ayak uyduramamıştı. Fakat, bu konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan önemli bir açıklama geldi.

Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada noterlere ilişkin yeni uygulamaya yönelik detaylar paylaşıldı. Türkiye’deki noterlerin dijital ortamda birbirine bağlanacağını belirten Adalet Bakanlığı yazılı açıklamasında, ”Herhangi bir noterde yapılan düzenleme aynı anda başka yerdeki noterden alınabilecek” ifadesine yer verdi.

Dijital Noter Nedir?

Yapılan açıklamada yeni uygulama sayesinde belgelerin posta sırasında kaybolması, işlemin yapıldığı şehre yeniden gitme gibi sıkıntıları ortadan kaldırılacağına dikkat çekiliyor. Bunun yanı sıra, bakanlık tarafından yapılan açıklamada zamandan da tasarruf edeceğimiz belirtiliyor.

Şimdilik, dijital noter uygulamasının ne zaman aktif hale geleceği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Hatırlarsanız, bundan önce yapılan düzenlemelerle de yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmiş evrakın Türkiye’deki herhangi bir noterlikten örnek alınmasına imkan sağlanmıştı.

Bu uygulama hem vatandaşlara zaman kazandıracak hem de işlem kolaylığı sağlayacak. Şimdilik, bu uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmese de noterlerin üzerinde büyük bir  yük kalkacağını da özellikle belirtelim.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi Konusunda Vatandaşları Uyardı

Paylaş

Yorum bırakın