Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi Konusunda Vatandaşları Uyardı

3

Kurban Bayramı öncesinde Sağlık Bakanlığı, kurban kesimi konusunda vatandaşları uyardı. Bakanlık tarafından yayınlanan yazılı açıklamada vatandaşların kurban kesimi sırasında dikkat etmesi gereken hususlar belirtildi. 

Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi Konusunda Vatandaşları Uyardı

Sağlık Bakanlığında yapılan resmi açıklamada, kurban kesiminin belirlenen yerlerde veya  mezbahalarda usulüne uygun olarak yaptırılmasının olası kazaların önüne geçeceğini de özellikle dikkat çekiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

” Her yıl Kurban Bayramında kesim esnasında çok sayıda vatandaşımız yaralanmaktadır. Alınacak tedbirlere bu yaralanmaların önüne geçilebilir. Öncelikle, kurban kesim işleminin işin uzmanı olan kişilere yani kasaplara yaptırılması gerekir.

Kurban kesiminin belirlenen yerlerde veya mezbahalarda usulüne uygun olarak yaptırılması olası kazaların önüne geçecektir. Kurbanlıkların nakli sırasında göğüs kafesi darbeleri, kaburga kırıkları, akciğer yaralanmaları gibi ciddi zararlara karşı dikkatli davranılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi

Kurban kesimi başlandığında kurbanın hareket etme ihtimaline karşı gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Deriyi yüzerken el yaralanmalarını önlemek amacıyla herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyecek şekilde kolay kullanılabilir bıçaklar tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Samsunlu Ustadan Yeni Bir Lezzet: Pi Burger!

Et parçalarken mutlaka sağlam ve sabitlenmiş tezgahlar kullanılmalıdır.Olası kazalarını önlemek için koruyucu çelik eldiven kullanması yararlı olacaktır.

Özellikle kemik kırımı sırasında göze kemik kıymığı sıçraması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple kemik kırarken koruyucu gözlük takılması gerekir. Ayrıca işlemi yapan kişinin yakın çevresinde kimsenin bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi

Bıçak sapının ve elin yağlanması ve kayganlaşması yaralanmalara sebep olmaktadır. Bunları önlemek için ellerin ve bıçak sapının belli aralıklarla temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Kurban kesimi yorucu bir iştir. Yorgunluk ve halsizlik, dikkatin dağılmasına ve denge kaybına yol açabilir. Bu sebeple yaşanabilecek kazaların önüne geçmek için yorgunluk hissedildiğinde mutlaka dinlenilmelidir”.

Bunun yanı sıra bir takım uyarılarda bulunan Bakanlık, vatandaşları Kurban Bayramında sağlıklı beslenmesi konusunda da uyardı. Bu konuda, buzluktan çıkarılmış ve çözdürülmüş etleri tekrar dondurulmaması konusunda uyaran bakanlık ayrıca, et pişirirken ızgara, haşlama, buğulama, fırınlama gibi sağlıklı yöntemleri tercih etmemiz gerektiğini de belirtiyor. Bu konuda yapılan uyarılar ise şöyle sıralanıyor;

  • Buzluktan çıkarılmış ve çözdürülmüş etleri tekrar dondurmayın.
  • Et pişirirken ızgara, haşlama, buğulama, fırınlama gibi sağlıklı yöntemleri tercih edin.
  • Etleri oda sıcaklığında ve dış ortamda uzun süre bekletmeyin.
  • Günlük tüketilen et miktarına dikkat edin.

Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi

Sokakta Kurban Kesene Para Cezası

Tüm bunların haricinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada sokakta kurban kesene para cezası verileceği duyurulmuştu. Bu doğrultuda umuma açık alanlarda kurban satışı ve kesimi yapanlara 287 lira idari para cezası verileceği açıklandı.

Kaynak: İHA 

Paylaş

3 yorum

  1. Pingback: Bayramdan Önce Otobüslerde 10 Numara Yağ Endişesi! | Kuzeyden Haber

  2. Pingback: Dijital Noter İle Türkiye'de Yeni Bir Dönem Başlıyor! | Kuzeyden Haber

  3. Pingback: Rize'de Kaçan Boğa Vatandaşlara Zor Anlar Yaşattı | Kuzeyden Haber

Yorum bırakın