Bayram Öncesi Otobüslerde 10 Numara Yağ Endişesi!

0

Son 1 ay içerisinde Türkiye genelinde 9 yolcu otobüsünün seyir halindeyken alev alması 10 numara yağdaki tehlikeyi yeniden akıllara getirdi. Bayram tatili için binlerce yolcu da bu durumdan endişe duyuyor. Konuyla ilgili Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı olan İyi Parti İBB Meclis Üyesi Dr. Suat Sarı, otobüs terminallerinde giren-çıkan otobüslerin 10 numara yağ kullanıp kullanmadığının İBB’nin denetlemesini önerdi. Peki, son 1 ay içerisinde ülke gündemine oturan 10 numara yağ nedir? Niçin kullanılır?

Bayramdan Önce Otobüslerde 10 Numara Yağ Endişesi!

Son 1 ay içerisinde 10 numara yağ kullanan yolcu otobüslerinin peş peşe alev alması akıllarda birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Söz konusu bu kazalarında peşe peşe yaşanması ve bayram tatili dolayısıyla otogarlarda yaşanan yoğunluğun artması vatandaşların endişe duymasına yol açtı.

10 numara yağ nedir

10 Numara Yağ Nedir?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz 10 Numara yağ olarak isimlendirilen madeni yağ; atık motor ve hidrolik yağları ile yanık ve işlenmemiş ham yağlardan oluşmaktadır.

Otobüsçülerin yanı sıra kamyon ve Tır şoförlerinin de yoğun olarak kullandığı 10 Numara Yağ, akaryakıt fiyatından daha ucuz olduğundan dolayı otobüs ve tır şoförleri maliyetlerini düşürmek adına söz konusu bu yağı tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Bakanlığı Kurban Kesimi Konusunda Vatandaşları Uyardı

Herhangi bir standarda sahip olmayan bu karışımda birçok madde bulunabiliyor. Dizel motorlu araçlarda motorin yerine 10 numara yağ yakılması sonucu enjektörlerde ve yakıt pompasında anormal aşıntılar ve ayarsızlıklarda meydana gelir. Bu sebepten dolayı PVC kaplı kablolar ile motor kaputunun yalıtımını sağlayan petrol  türevi izolasyon maddeleri tutuşur. Bu da doğal olarak aracın kısa sürü içerisinde alev almasına neden olur.

10 numara yağ nedir

Tehlikeli Olmasına Rağmen 10 Numara Yağ Satışı Neden Yapılıyor

Ağırlık olarak Sakarya ve İzmit Karayolları üzerinde 50’den fazla noktada 10 numara yağ satışı yapılıyor. Bu noktalarda 1.5 litre 10 numara yağın 4 liradan satıldığını görmekteyiz.

Genellikle 18 litrelik tenekelerde satılan 10 numara yağın teneke fiyatı ise 28 ila 35 lira arasından değişiyor. Hal böyle olunca bazı otobüs firmaları da sözde kar elde etmek amacıyla kaçak yakıt olarak 10 numara yağ kullanıyor. Aslında bu tablo son dönemlerde peş peşe alev alan otobüsleri özetliyor.

10 Numara Yağ

Hava Sıcaklığı Yangın Riskini Artırıyor

Uzmanların söylediklerine göre kaçak yakıt 55 derecenin altında alev alıyor. Bu detayı göz önünde bulunduracak olursak, hava sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği bayram tatilinde söz konusu bu duruma karşı gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Araçların Çoğunun Yangın Alarm Sistemi Bozuk

2012 yılında çıkartılan yönetmeliğe göre, araçlarda yangını algılayan sistemler zorunlu hale getirilmişti. Fakat, her ne kadar bahsi geçen bu sistemler zorunlu hale getirilse de düzenli kontroller sağlanmadığı için zaman zaman bozularak işlevini yitiriyor.

Bu da olası yangın zamanında hazırlıksız yakalanma anlamına geliyor. Fakat, bu sistemler araç bakımları esnasında ağır kusur sayılmadığı için bu araçların trafiğe çıkmasına izin veriliyor.

Kaynak: Sözcü

Paylaş

Yorum bırakın