LGS İkinci Nakil Sonuçları Açıklandı!

0

LGS ikinci nakil sonuçları sonunda açıklandı. Başvurularını tamamlayan ve sonuçları bekleyenler MEB’in internet sitesine tabiri caizse hücum etti. Peki, LGS ikinci nakil sonuçları nasıl sorgulanır? İşte detaylar….

LGS İkinci Nakil Sonuçları Açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığınca Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı. MEB’in takvimine göre yarın açıklanması beklenen LGS ikinci nakil sonuçları, sürpriz yapılarak bugün açıklandı. Öğrenciler açıklanan sonuçları ”meb.gov.tr” adresinden ulaşabilirler.

LGS NAKİL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Sınav sonucun açıklanmasıyla beraber yerleştirmeye esas yürütülen ana yerleştirme sürecide tamamlanmış oldu. Bu süreçten sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrencilerin ise ilçe/il öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve öğrenciler 6 Eylül tarihine kadar belirlenen okullara yerleştirilecek.

LGS ikinci nakil sonuçları

Öğrencilerin Yüzde 99 İstediği Liseye Yerleşti

LGS kapsamındaki yerleştirme sürecinin sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 99’unun istediği liseye yerleştiğini gözler önüne seriliyor. MEB yetkilileri tarafından aktarılan bilgiler doğrultusunda öğrencilerin yüzde 95’i istediği liselere yerleşirken bu oran yerleştirmeye dayalı ikinci nakil dönemi sonunda yüzde 99’a yükseldi.

Böylelikle her iki nakil dönemi sonunda da toplamda 1 milyon 43 bin 365 öğrenci liseye yerleşmiş oldu. Yerleştirmeye esas iki nakil sürecinde herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin önlerindeki seçenekleri içeren takvim işlemeye devam edecek.

Bu doğrultuda hiçbir yere yerleşemeyen adaylar için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 19-23 Ağustos tarihleri arasında yerleştirme başvuruları alınacak. Bu başvurular ise 6 Eylül 209 tarihine kadar sonuçlandırılacak.

Nakil Tercih İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her iki nakil döneminde de öğrenciler, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç farklı grup üzerinden en fazla 3’er adet tercih yapabilecek.

Bununla birlikte tercih dönemi kapsamında herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

Kaynak : AA

Paylaş

Yorum bırakın