YKS Tercih Sonuçları Açıklandı!

0

Üniversite hayali olan milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından resmi olarak açıklandı. Adaylar YKS tercih sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden öğrenebilir.

YKS Tercih Sonuçları Açıklandı! YKS Tercih Sonuçları Sorgulama

ÖSYM YKS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş sona erdi. 15.-16 Haziran tarihleri arasından milyonlarca öğrenci iki oturum olmak üzere YKS’ye girdi. Ardından YÖK Atlas ile tercih işlemlerini gerçekleştir.

Tüm dikkatler yapılan YKS Tercih sonuçlarını çevrilmişken beklenen açıklama sonunda geldi. Yapılan açıklama ile beraber adayların ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden YKS sonuçları öğrenebileceği duyuldu.

YKS Tercih Sonuçları İçin Tıklayın!

Resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla 2019 YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını müjdeleyen ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Halis Aygün yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

”Değerli gençlerimiz, milletimizin sizlerden beklentisi büyük. Ülkemizin yarınları sizlersiniz. Üniversite hayatına attığınız bu adımda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretlerine elbet ulaşacaklardı. 2019-YKS tercih sonuçlarının sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim. Adaylarımız sonuçlarına ‘https://sonuc.osym.gov.tr/’sayfamızdan ulaşabilirler.”

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlayacak?

Tercih sonuçlarını açıklanmasının ardından öğrenciler kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıt için gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra, kayıt süresi içerisinde üniversitelere başvurmaları zorunlu olacak. Kayıt süresi içerisinde kazanma hakkı kazanılan üniversiteye başvurulmaması durumda aday kayıt hakkını kaybedecektir.

Bunun haricinde, bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak öğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihleri içerisinde yüksek öğretim kurumlarına geçici kayıt yapılabilecekler. Bu adayların ise mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halin asıl kayıtları yapılacaktır.

YKS Ek Yerleştirme Tarihi Ne Zaman?

Şimdilik YKS Ek Yerleştirme tarihi ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Resmi açıklamanın kayıt işlemlerinden sonra boş kalan kontenjanların ÖSYM’ye bildirilmesiyle açıklanacağını belirtelim.

Paylaş

Yorum bırakın