Türkiye Uzay Ajansı’nın Yönetim Kadrosu Açıklandı

0

Türkiye’nin 20 yıllık rüyası olan Türkiye Uzay Ajansı’nın 7 kişiden oluşan yönetim kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından Resmi Gazete üzerinden duyuruldu. İşte, Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye uzay ajansı yönetim kurulu…

Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Belli Oldu

Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu atamalarını Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Bahan Varank yapmış olduğu paylaşımda, “Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle atanan Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Resmi Gazete’de yayımlandı. ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız kadromuzla Türkiye’yi uzay ligine taşıyacağız” ifadelerine yer verdi.

Yönetim Kurulunun Görev Süresi 3 Yıl Olacak

Ajansın kuruluş mevzuatına göre, başkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinini görev süresi üç yıl olacak. Bu üç yıl sonunda görev süresi biten üyeler ise yeniden seçilecek.

Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu her ay en az bir kere toplanacak. Yönetim kurulunun çalışma usul ve esasları, ajans tarafından çıkartılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, Ulaştırma ve Altyapı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Bununla birlikte Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Prof. DrÇ Yurdanur Tulunay, Prof. Dr. Sacit Özdemir, Doç. Dr. Lokman Kuzu, Dr. Ahmed Halid Akgiray, Cenk Şen ve Murat İkinci getirildi.

Serdar Hüseyin Yıldırım

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Kimdir?

Serdar Hüseyin, 1961 yılında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi ve İTU Uçak Mühendisliği bölümünde tamamlayan Yıldırım, 1980’de Berlin Teknik Üniversitesine yatay geçiş yapmıştır. Burada ise Yıldırım, Ulaşım Bilimleri Fakültesi Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümünü bitirdi.

Yine aynı üniversite de yüksek lisansını Havayolu İşletmeciliği dalında tamamlayarak 1987’de yurda dönen Yldırım, askerlik hizmetini Hava Kuvvetleri Komutanlığında yedek subay olarak yaptı.

Askerliğin ardından 1989 yılında havacılık sektöründe göreve başlayan Yıldırım, çeşitli havayollarında yönetici olarak 12 yıl görev yaptı. Daha sonrasında yurt dışında çeşitli ülkelerde proje danışmanlı yapan Serdar Hüseyin Yıldırım, Kadir Has Üniversitesinde 5 yıl süreyle havayolu işletmeciliği dersi verdi. Daha sonrasında 2015 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne atanan Serdar Hüseyin Yıldırım, 2016 yılında ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında müşavir olarak görevlendirildi.

İngilizce ve Almanca bilen Yıldırım, 2018 yılındaysa Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğüne getirildi.

Paylaş

Yorum bırakın