Rusya İle Vize Muafiyeti Bugünden İtibaren Başlıyor

0

Rusya Federasyonu ile 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan vize muafiyete ile ilgili yapılan anlaşmanın 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle yeniden geçerli olacağı açıklandı.

Rusya İle Vize Muafiyeti Bugünden İtibaren Başlıyor

Rusya ile Türkiye arasında varılan vize serbestisi kapsamında hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yönelik vize muafiyeti uygulaması bugünden itibaren başlıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Rusya ile yapılan istişareler kapsamında anlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Bakanlığın açıklamasında ise, ”Rusya Federasyonu tarafından Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacaktır. Keza, uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yine karşılıklılık temelinde vize muafiyeti sağlanacaktır. Söz konusu karşılıklı vize serbestisi bugünden itibaren geçerli olacaktır” ifadelerine yer veriliyor.

Rusya ile vize muafiyeti

Bununla birlikte hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da Türkiye’ye seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacağını görmekteyiz. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Rusya ile karşılıklı vize serbestisinin bugünden itibaren geçerli olacağının da altı özellikle çiziliyor.

Bu kısımda 2010 yılında yapılan anlaşmanın bugünden itibaren yeniden yürürlüğe gireceğini belirten Dışişleri Bakanlı kamuoyuna yapmış olduğu açıklamada ” Böylelikle, 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan vize muafiyetine ilişkin anlaşma 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle kısmen tekrar yürürlüğe girmiştir. Temennimiz anılan anlaşmanın tüm hükümleriyle uygulanmasına başlanmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Kısa bir özet geçecek olursak, Rusya ile yeniden varılan bu anlaşmayla beraber Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımız Rusya seyahatlerinde vize muafiyetinden yararlanabilecek. Aynı şekilde hizmet pasaportu olan Rusya vatandaşları da ülkemize seyahatleri sırasında vize serbestisi uygulamasından yararlanabileceğini de yeniden belirtelim.

Paylaş

Yorum bırakın