Sahte WhatsApp Uygulaması Üzerinden Kullanıcıları Dolandırıyorlar!

0

İnternet korsanları bedava internet vaadiyle sahte WhatsApp uygulaması üzerinden kullanıcıları dolandırdıkları ortaya çıktı.

Sahte WhatsApp Uygulaması İle Kullanıcıları Dolandırıyorlar

ESET’in Latin Amerika’daki araştırma ekibi, sosyal mühendisliğe dayalı dolandırıcılık amaçlı bir mesaj tespit ettiler. Sahte WhatsApp uygulaması üzerinden yayılım sağlamaya çalışan bilgisayar korsanları, kullanıcıları WhatsApp’ın yıldönümünü kutlamak amacıyla 1.000GB internet hediye edeceğini belirterek tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Sahte WhatsApp uygulaması üzerinden gönderilen sahte kullanıcılar bedava internet teklifini nasıl buldukları ile ilgili bir anket sayfasını yönlendiriliyor. Korsanlar ise bu kısımda kullanıcılardan 1.000GB hediye internet ödülüne ulaşmaları için söz konusu mesajı 30 kişiye daha iletmeleri gerektiğini söylüyor.

Sahte WhatsApp Uygulaması

Dolandırıcılığı tasarlayan internet korsanlarının hedefi ise tıklama sahterkarlığı yoluyla para kazanmak, yani bir kampanyanın operatörleri için gelir getiren sahte reklam tıklamaları toplamak.

Tıklama Sahtekarlığı İle Para Kazanıyorlar

Konuyla ilgili yayınlanan raporda ayrıca, söz konusu bu aldatmacayı barındıran aynı domain adresinin Adidas, Nestle ve Rolex de dahil olmak üzere farklı şirketten geliyormuş gibi davranan, fakat gerçek olmayan teklife ev sahipliği yaptığı da gözler önüne serildi.

Korsanlar tarafından tasarlanan dolandırıcılık yöntemleri kapsamında kullanıcılar premium ve ücretli SMS servislerine veya akıllı telefonlarına yüklenecek olan üçüncü parti uygulamalarına yönlendiriyorlar. Böylece, internet korsanları sahte tıklama ile haksız yere gelir elde ediyorlar.

Özellikle son dönemlerde sosyal mühendisliğe dayanan saldırılar oldukça yaygınlaştı. Bu yöntemler ile kullanıcıları dolandırmaya çalışan internet korsanları, insanları dolandırıcılığa karşı savunmasız bırakan zayıf noktalarımızdan faydalanıyorlar.Eğer bu tür dolandırıcılık tuzaklarına düşmek istemiyorsanız, dolandırıcıların kullandığı yeni yöntemlerin farkında olmalısınız ve cihazınızdan gelen uyarı sinyallerini dikkate almalısınız.

Kaynak : ESET

Paylaş

Yorum bırakın