Türk İnsanının Ağrılarının En Önemli Nedeni Belli Oldu

0

Türk doktorlarının yapmış olduğu araştırma doğrultusunda D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında paralel bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Araştırmada kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği görüldü. 

Türk İnsanının Ağrılarının En Önemli Nedeni D Vitamini Eksikliği!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in liderliğinde fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14.925 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda, bu hastaların 11.029‘unda D vitamini eksikliği tespit edildi.

İlginizi Çekebilir: Kellik Tarihe Karışıyor! Kök Hücreden Şaç Teli Üretildi

Doç. Dr. Muharrem Çidem ise D vitaminin eksikliğinin en önemli kaynağının güneş olduğunu belirtti .Doç. Dr. Muharrem Çidem tarafından yapılan araştırma aynı zamanda Turkish Journal of Medical Science tıp dergisinde de yayımlandı.

 

Yapmış olduğu araştırma ile ilgili bir takım detaylara değinen Doç.Dr. Çidem, ”Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olduk. Bu nedenle güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek” dedi.

Akdeniz ikliminde yer alan Türkiye’de yapılan bir diğer araştırmada ise D vitamini eksikliğinin sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93 olduğu belirtildi.

Hastaların Yüzde 74’ünde D Vitamini Eksikliği Var

Fizik Tedavi merkezlerine başvuran hastaların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliğinin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çidem yapmış olduğu açıklamada, “Bize başvuran 14 bin 925 hastanın 11 bin 29′unda D vitamini düşüklüğü saptadık. Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu anda içinde bulunduğumuz kış aylarında daha fazla olurken yaz aylarında daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, kadınlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini eksikliği görüldüğünü ölçümledik” ifadelerine yer verdi.

D Vitamini

Modern topluluklar olarak güneş görmediğimize de dikkat çeken Doç.Dr. Çidem ‘‘Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin” dedi.

Bunun yanı sıra kapalı alanlarda çalışanların risk altında olduğunu da belirten Doç. Dr. Çidem sözlerini şu sözlerle sonlandırdı;

“Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaşayan her bireyin belli bir yaştan sonra D vitamininin düzenli olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum çünkü düşme riski ile beraber kalça kırığı çok büyük bir sorun. O yüzden yaşlı popülasyonun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan herkes risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor.”

Kaynak: Hürriyet Sağlık 

Paylaş

Yorum bırakın