LGS Nakil Sonuçları Açıklandı!

0

LGS nakil sonuçları açıklandı. Herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu beğenmeyip değiştirmek isteyen öğrenciler tarafından merakla beklenen nakil sonuçları MEB’in resmi internet sayfası üzerinden ilan edildi.

LGS Nakil Sonuçları Açıklandı! LGS Nakil Sonucu Sorgulama

Lise birinci nakil sonuçları daha önceden belirtildiği gibi 5 Ağustos tarihinde açıklandı. Öğrenciler LGS nakil sonuçlarını MEB sorgulama sayfası üzerinden TC numarası ve şifresi ile öğrenebiliyorlar. Nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yere yerleşemeyen öğrenciler LGS ikinci nakil tercihlerini ise 5-8 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. Her iki nakil tercihi döneminde de hiçbir yere yerleşemeyen öğrencileri 19-23 Ağustos tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekecek.

LGS NAKİL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Lise Nakil Tarihleri Ne Zaman?

Yerleştirmeye esas olarak gerçekleştirilecek olan ikinci nakil tercih başvuruları daha önceden açıklandığı gibi 5-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İkinci nakil sonuçları ise 10 Ağustos Cumartesi günü açıklanacak. Sonuçlar yine MEB sorgulama sayfası üzerinden TC numarası ve şifresi ile öğrenebilecek. Böylece, iki dönemden oluşan ana yerleştirme süreci sona ermiş olacak. Ayrıca öğrencilerin her iki nakil döneminde, her gruptan en fazla 3 okul tercihinde bulunabileceğini de belirtelim.

LGS Nakil Tercihleri

Kimler Nakil Tercihi Yapabilir?

  • Sınavla öğrenci alan okullardan birine yerleşiği halde daha üst tercihlerin birine yerleşmek isteyenler
  • Yapmış olduğu hiçbir tercihine yerleşememiş olan öğrenciler
  • İlk tercih dönemini kaçırıp tercih yapmamış olan öğrenciler
  • Yerel yerleştirme ile istediği tercihlerden birine yerleşmiş ancak sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmek isteyen öğrenciler
  • Yerel yerleştirme ile yerleştiği okulu istemeyen veya merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleşmek isteyen öğrenciler

İlginizi Çekebilir: Özel Okulda Maaş Krizi İddiası!

Nakil Tercih İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her iki nakil döneminde de öğrenciler, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç farklı grup üzerinden en fazla 3’er adet tercih yapabilecek.

Bununla birlikte tercih dönemi kapsamında herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

Paylaş

Yorum bırakın