Sinop’un Saklı Cenneti: Akgöl Tabiat Parkı

0

2018 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Türkiye’nin 236’ıncı tabiat parkı seçilen Akgöl Tabiat Parkı, ziyaretçilerine tabiri caizse görsel bir şölen sunuyor.

Sinop’ta Bir Saklı Cennet : Akgöl Tabiat Parkı

Karedeniz’in güzel şehri Sinop’ta yer alan Akgöl Tabiat Parkı son zamanlarda Karadeniz’i ziyaret eden ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor. Ziyaretçilerine deyim yerindeyse adeta bir görsel şölen sunan Türkiye’nin 236. saklı güzelliği olan Akgöl Tabiat Parkı’nın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun turizme kazandırılması talimatı üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce çalışmalar başlatıldı.

Sinop'un Saklı Cenneti Akgöl Tabiat Parkı

Konuyla ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit yapmış olduğu açıklamasında; ”Ayancık ilçemize bağlı Akgöl Tabiat Parkı, geçtiğimiz yıl bakanımız Veysel Eroğlu Sinop’a geldiklerinde, bu tabiat parkının ilanı müjdesiyle gelmişlerdi. 2018 Mayıs ayında ilanı gerçekleştirildi ve ilanın arkasından da biz hemen gelişme planının yapımına başladık. Çalışmaları tamamen bitirdik ve şu anda bakanlıkta onay aşamasına gelmiş bulunmakta”  ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir: Dünya Turunda Giresun Durağı

İki derenin birleşmesiyle oluşturulan yapay gölün zengin biti örtüsüyle kaplı bir doğa harikası olduğuna da dikkat çeken Başyiğit, Milli Parklar olarak gölün ekosistemini canlandırmak adına yapacakları çalışmalardan da bahsetti. Bu kısımda Başyiğit; “Gölle alakalı bir temizlik çalışması yaptık. Temizlik çalışmasının ardından burada balık türü yoktu ve biz buraya hangi balık türü uygun olur diye tespit yaptırdık. ‘Abant Alası’ dediğimiz bir alabalık türünden 30 bin adet yavruyu geçen yıl bıraktık. Bu yavruların şu anda izlenimlerimizde bir karış boyunda olduklarını görüyoruz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra Başyiğit Akgöl Tabiat Parkı için yürütülen proje kapsamında yürüme ve spor alanı, kamp ve piknik bölgesi ve çeşitli etkinlik alanlarınında parka kazandıracaklarını belirtti. Böylece, Türkiye’nin 236’ıncı doğa harikası Akgöl Tabiat Parkı yürütülen proje kapsamında turizme açılmış olacak.

Sinop'un Saklı Cenneti Akgöl Tabiat Parkı

Akgöl Tabiat Parkı Hakkında

Akgöl, yaklaşık 3 dönümlük bir alanı kaplayan iki çayın oluşturduğu bir yapay göldür. Sinop halkı için günübirlik gelinecek olan göl etrafındaki piknik alanlarıyla, ormanıyla, bakir yapısıyla siz doğa severleri bekliyor. Görülmeye değer ve tertemiz havasıyla tam bir doğa harikası olan göl, Sinop’un Ayancık ilçesinin sınırlarında bulunuyor.

Paylaş

Yorum bırakın