Liselere Yerleştirmede Birinci Nakil Dönemi İçin Son Saatler

0

Liselere yerleştirmede birinci nakil dönemi için öğrenciler bugün saat 17:00’a kadar tercihlerini bildirmeleri gerekiyor.

Liselere Yerleştirmede Birinci Nakil Dönemi İçin Son Gün

Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığınca duyurulan liselere yerleştirme sonuçları kapsamında bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için 2 dönemde yapılacak olan nakil yerleştirme sürecinin ilki bugün saat 17:00‘dan itibaren son bulacak.

Bugün itibariyle son bulacak liselere yerleştirme birinci nakil dönemi kapsamında öğrenciler, tercih işlemlerini “https://e­-okul.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden yapabilecekler. Bunun haricinde söz konusu bu tercihler herhangi bir ortaokulda da gerçekleştirilebilecek.

LGS nakil tercihleri nasıl yapılır

LGS Nakil Tercihleri Nasıl Yapılır?

LGS nakil tercihleri kapsamında öğrenciler tercihleri 2 Ağustos Cuma günü yani bugün saat 17.00’ye kadar yapabilecek. İki farklı dönemde gerçekleşecek olan nakil tercihleri doğrultusunda herhangi bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu beğenmeyen öğrenciler bahsi geçen bu nakil tercih dönemi kapsamında tercihleri yapabilecek.

Tercih işlemleri ise öğrenci ve velisi tarafından ”“https://e­-okul.meb.gov.tr” adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden gerçekleştirilebilecek. Yapılan nakil tercileri ise ilgili ortaokul müdürlükleri tarafından onaylatılacak.

Her iki nakil döneminde de öğrenciler, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç farklı grup üzerinden en fazla 3’er adet tercih yapabilecek.

Bununla birlikte tercih dönemi kapsamında herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek. Liselere yerleştirmede birinci nakil dönemi sonuçları ise 5 Ağustos tarihinde resmi olarak açıklanacak.

liselere yerlestimede ikinci nakil donemi ne zaman

Liselere Yerleştirmede İkinci Nakil Tercih Dönemi Ne Zaman?

Birinci tercih döneminin bitmesinin ardından, yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları ise 5-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 10 Ağustos tarihinde duyurulacak olan ikinci nakil yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ise merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme sürecini tamamlanmış olacak.

Söz konusu bu iki dönemden oluşan tercih döneminde hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için ayrıca il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak. Bu öğrencilerin ise 6 Eylül tarihine kadar yerleştirme süreci tamamlanacak. Son olarak ayrıca bu link üzerinden geçtiğimiz günlerde açıklanan DGS Sonuçları yazımıza da ulaşabilirsiniz.

Kaynak : AA

Paylaş

Yorum bırakın