Türkiye’nin En Uzun Karayolu Tüneli Trabzon’da İnşa Ediliyor

0

Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’nin En Uzun Karayolu Tüneli Trabzon’da İnşa Ediliyor

Bittiğin Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli üzerindeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli’nde bugüne kadar her iki taraftan çift tüpte toplam 17.938 metrelik kazı çalışması yapıldığı belirtildi.

Bundan 42 yıl önce temeli atılan ve yaklaşık 14 senede yapımı tamamlanan 1700 metrelik 1. Zigana Tüneli‘nin ardından toplamda 29 kilometrelik 2. Zigana Tüneli‘nin Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden başlayan tünel kazı çalışmaları Gümüşhane bölümü ise Torul ilçesine bağlı Köstereli mevkisinde sürdürülüyor.

2x 14.5 kilometrelik çift tüplü Yeni Zigane Tüneli, inşa edilecek bağlantı yollarıyla beraber 15.1 kilometrelik bir güzergaha ev sahipliği yapacak.

Karayolu ulaşımının daha güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasına imkan sağlayacak olan tünelde devam eden yapım çalışmalarında Trabzon yönünde sol tüp 4 bin 536 metre, sağ tüp 4 bin 406 metre ile toplamda 8 bin 942 metreye ulaşıldığı da yetkilileri tarafından müjdelendi.

Gümüşhane yönünde devam eden kazı çalışmalarında ise sol tüp 4 bin 514 metre, sağ tüp toplamda 4 bin 482 metre ilerleme sağlanırken, aynı zamanda aynı zamanda her iki tüpte toplamda 17 bin 938 metre ile kazı çalışmasının yüzde 63‘lük bölümünün tamamlandığı belirtildi.

Türkiye'nin En Uzun Karayolu Tüneli Trabzon / Zigana Tüneli

Zigana Tüneli Yeni Bir Teknikle İnşa Ediliyor

Özellikle kış aylarında ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalarda söz konusu Yeni Zigana Tüneli Projesi kapsamında kaldırılmış olacak. Böylece, bu yolda sürücülerin riski de minimuma indirilmiş olacak.

Bununla birlikte, tamamen yeni teknolojilerin yardımıyla geliştirilen bu tünelde ayrıca yeni bir havalandırma tekniğine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk defa kullanılacak olan bu teknik sayesinde, yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem tabiri caizse klima gibi çalışacak. Bu sistem ile böylece şaftın içerisine yağmur ve kar girmesi tamamen engellenmiş olacak.

Paylaş

Yorum bırakın