Kredi Kartı Temassız Ödeme Limiti Artırıldı!

0

Kredi kartı temassız ödeme limiti, yapılan yeni düzenlemeyle beraber artırıldı. İşte, detaylar…

Kredi Kartı Temassız Ödeme Limiti Artırıldı

Yapılan yeni düzenlemeyle beraber alışverişte kartlar ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödemeler, 01.08.2019 tarihi itibariyle 90 liradan 120 liraya çıkartılacak.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafınca yapılan yazılı açıklamaya göre şifresiz olarak yapılan temassız ödeme işlemleri limitinin yarından itibaren 120 liraya çıkartılacağı kamuoyuna duyuruldu.

BKM’nin yapmış olduğu açıklamada aynı zamanda ödemelerin çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına imkan tanıyan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve güvenin giderilerek artığına da özellikle vurgu yapılıyor.

Bu doğrultuda yapılan düzenlemeler ile birlikte, 1 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla artık müşteriler alışverişlerde kartlar ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödemeler limiti 90 liradan 120 liraya yükseltilecek. Bu düzenlemeyle birlikte temassız ödeme özelliğine sahip olan kredi kartı müşterileri 120 liraya kadar şifre girmeden alışveriş yapabilecekler.

Temassız İşlem Adedi Her Geçen Gün Artıyor!

BKM’nin açıklamasında aynı zamanda şirketin Genel Müdür Yardımcı Celal Cündoğlu‘nun görüşlerini de yer veriliyor. Yapılan düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cündoğlu ayrıca son bir yılda en çok temassız işlem yapılan sektörleri de müşterilerle paylaştı.

Cündoğlu yapmış olduğu açıklamasında, ”En çok temassız işlem yapılan sektörler sırasıyla market, yemek, gıda, ulaşım ve akaryakıt. Geçen yıl özellikle ulaşım ve akaryakıt sektörlerinde temassız işlem adetlerinin arttığını ve böylelikle bu iki sektörün en çok temassız işlem yapılan ilk 5 sektör arasında yerlerini aldığını gözlemliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Özellikle 120 lira altı şifresiz yapılabilen temassız ödemeler ile kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin ödeme süreçlerinin çok daha hızlı ve kolay hale geleceğini aktaran Cündoğlu, “Limitin yükseltilmesi, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştıracak ve market alışverişi gibi küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin diğer sektörlere de yayılması sağlanacak.” ifadelerine yer verdi.

Günlük Temazssız İşlem Adedi 1 Milyonu Geçti!

Açıklamalarına devam eden BKM Genel Müdür Yardımcı Celal Cündoğlu, Mart 2019 sonu itibarıyla temassız işlemlerin günlük 1 milyon seviyesine ulaştığını ve yüzde 30 artışla Haziran 2019’da 1.3 milyon adede ulaştığını da belirtti.

Bununla birlikte iş yerlerinin ve kullanıcıların temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün artığına da dikkat çeken Cündoğlu, günümüzde her 10 kredi kartı işlemlerinden birinin temassız olduğunun da altını çizdi.

Paylaş

Yorum bırakın